سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
آقای تیرانداز:  مانع پیشرفت جامعه ی امروزی کشورما عدم تعقل در بخشی از جامعه است

آقای تیرانداز:  مانع پیشرفت جامعه ی امروزی کشورما عدم تعقل در بخشی از جامعه است

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

همایش “تصویر برعکس” روز دوشنبه مورخ ۱۹ آذر ۹۷ در تالار موحد دانشکده حقوق و علوم اجتماعی و با حضورجمعی از دانشجویان وسخنرانی جناب آقای پیام تیرانداز، مدیر عامل خبرگزاری فارس برگزار شد.

آقای تیرانداز با تبریک روز دانشجو بیان کردند: بحث امروز را با تیتری از روزنامه‌ی محلی تبریز خطاب به اتفاقات اخیر دانشگاه تبریز شروع می‌کنم. ادبیات این روزنامه برای من خیلی جالب بود ادبیاتی جانب دارانه و سطح پایین. ماجرای دعواهای ما در کشور دعوای دو دیدگاه است. یک دیدگاه که توسعه کشور را بر مبنای آموزه‌های غرب و باورهای غرب می‌داند، دیدگاه دیگرمدل غربی را مدل جامع و کاملی برای پیشرفت غرب قلمداد نمی‌کند.اگر بخواهیم منصفانه  نگاه کنیم هر دو طرف خواستار پیشرفت و توسعه‌ی کشور هستند. منتها با روش‌های مختلف.

ایشان با اشاره به دیدگاه غربی افراد ادامه دادند: در برخی از طیف‌ها نگاه از باور غربی خارج شده و به سمت پرستش غرب پیش می رود و این خطرناک است. اینکه خودمان را کم یا کوچک ببینیم خطرناک است. اگر می‌خواهیم غرب را به عنوان تمدن غالب و برتر بشناسیم باید مختصات غرب را کامل بدانیم نمی‌شود یک طرفه فقط معایب یا محاسن رو گفت.

تکلیف ما با مدل غربی چیست آیا سازگار است یا خیر

آقای تیرانداز با اشاره به نگاه غربی ادامه دادند: نگاه غربی به انسان یک نگاه مادی است. باور غربی‌ها این است که انسان موجود لذت طلب و منفعت طلب است و بقیه‌ی ساعات زندگی را بر آن بنا کردند.

اقتصاد در کشورهای با مدل توسعه غربی محور می‌شود نازل بر همین موضوع است که اقتصاد یک زمینه مشخص و واضحی است برای اینکه منافع افراد در آن تامین شود. ما معتقدیم انسان فقط جنبه منفعت طلبی و لذت طلبی را ندارد ابعاد دیگری نیز دارد و در واقع برای کار دیگری آفریده شده است و اگر توجهی به دلیل آفرینش خود نداشته باشد ممکن است مسیری را  که طی می‌کند مسیر دقیقی نباشد.

یکی از  کتاب‌های ترجمه‌ای را که بنده در دفاع از حقانیت میدیدم تعریفی که  غرب از عقل انسان دارد این است که عقل را به عنوان یک ابزار و یک ابزار ساز قلمداد می‌کند و فرصتی برای انسان است که میل و لذت طلبی خود را حداکثر کند. آیا فطرت انسان با این  تعبیر سازگار است؟

ایشان با اشاره به نقش رسانه‌ها در شکل گیری این دیدگاه افزودند: بزکی را که ما در دنیای غرب می‌بینیم، چه در دنیای مطرح هالیوود و چه در رسانه های جمعی و گروهی غربی، تصویری که از کشور و جوامع خود می‌سازند یک مدینه فاضله است که همه ما به آن سمت حرکت کنیم.

چند روز پیش مستندی در بی بی سی نشان می‌داد که خیابان‌های پایتخت آمریکا و پایتخت ایران را با یکدیگر مقایسه می‌کرد. می‌گفت آسفالت‌های خیابان آمریکا قابل مقایسه با آسفالت‌های ایران نیست. می‌گفت ما عادت کردیم داشته های خود را نبینیم و نداشته‌های دیگران را که رسانه‌ها برای ما به تصویر می‌کشند خیلی بزرگ ببینیم نتیجه‌ی آن طرز فکر برخی از مسئولان کشوری ما می‌شود نگاهی که باید معطوف به توانایی‌های داخل باشد متاسفانه غفلت در آن اتفاق می‌افتد و تمام پیشرفت را در غرب می‌بینیم.

آقای تیرانداز با اشاره به دلسوزی همه‌ی مسئولین کشوری نسبت به ایران ادامه دادند: اما با این حال برخی از این افراد پیشرفت ایران را در گرو غرب می‌دانند که نتیجه‌ی  آن را هم دیدیم. ۸۰ میلیون ایرانی با هم تجربه کردیم که چه سرنوشتی برای ما اتفاق افتاد با اینکه تجربه‌ی تلخی بود اما اگر بتوانیم از آن بهره‌ی خوبی بگیریم کمک می‌کند تا این تجارب تلخ دیگر برای ما تکرار نشود. چند وقت پیش آقای ظریف مخالفان FATF را با یک ادبیات سخیف، متهم به جریان پولشویی کردند و بلافاصله رسانه‌های غربی شروع به جوسازی کردند.

ایشان با اشاره به اختلاف نظرهای موجود افزودند: ایرادی وجود ندارد اختلاف نظر باید باشد. همه‌ی ایرانی‌ها خواستار پیشرفت ایران هستند. تند ترین آدم ها در جناح اصولگرا و اصلاح طلب خواستار پیشآن آرفت ایران هستند اما مدل ها با یکدیگر فرق می‌کنند چه کنیم که این اختلاف نظرها منجر به توقف ما نشود؟ مثال های متعددی می‌شود بیان کرد که ما را متوقف می‌کند.

امروز میانگین کار مفید در سیستم های دولتی ما ۲۲ دقیقه است در سیستم های خصوصی هم زیر یک و نیم ساعت است. با این ساعت کار می‌شود از کشوری انتظار پیشرفت داشت؟ می‌شود با جامعه‌ای که فقط در حاشیه سیر می‌کند و توجه به متن کمتر است انتظار پیشرفت داشت؟

آن چیزی‌که م‌یتواند محور پیشرفت شود تولید انسان پیشرفته است. انسان پیشرفته یعنی انسان متفکر، تفکر و جریان تعقل در کشورمثل یک ورزش برای عضله هاست. تفکر قدرت تشخیص و تمییز به انسان می‌دهد.

آقای تیرانداز با بیان این نکته که امروزه علم رسانه هم به سمت علوم شناختی رفته است ادامه دادند: در کشور امروزه علم رسانه نداریم و هیجانات خود را در رسانه پیاده می‌کنیم. این شکاف روز به روز گسترده‌تر می‌شود آن چیزی‌که ما امروزه از رسانه انقلابی انتظار داریم این است که کمک کند جریان تفکر در کشور جاری شود. تعقل را بتواند دامن بزند. رسانه‌هایی هستند که خبر‌های عجیب و غریب نتشر می‌دهند که مثلا سیل و زلزله را به دستگاه‌های انقلابی ربط می‌دهند مانع پیشرفت جامعه‌ی امروزی کشورما عدم تعقل در بخشی از جامعه است. ما باید یاد بگیریم مخاطب خود را قانع کنیم. قانع کردن نیاز به علم و تجربه و تفکر و موضوعات مختلفی دارد یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که به جریان فکر در جامعه کمک می‌کند قائل بودن به استدلال است ونباید به صرف بیان کفایت کنیم. آدم های متفکر و پیشرفته کشور را می‌توانند بهتر اداره کنند.

ایشان با اشاره به مناظره‌های دانشجویی افزودند: اگر این مناظره ها بر اساس  استدلال محوری اتفاق بیفتد کار بزرگی در مسیر پیشرفت کشور انجام شده است اما اگر به سمتی برویم که مناظره هایمان شبیه مناظره‌های افراد سیاسی شود یعنی شامل افشا گری و صرفا حاضر جوابی و بی آبرو کردن که این همان مسیرپسرفتی است که ما با آن مواجهیم. لذا ما معتقدیم که رسانه به جامعه برای تصمیم گیری درست کمک می‌کند.

در دنیای شرق وغرب مواجهیم با افرادی‌که رسانه‌ها به جای آنها فکر می‌کنند. هیچوقت از یک منبع اخبار را دنبال نکنید. اینکه انتظار داشته باشیم فقط یک رسانه به ما خط فکری بدهد این درست نیست.

  • photo_2018-12-16_04-11-26
  • photo_2018-12-16_04-11-32
  • photo_2018-12-16_04-11-30
  • image_2018_12_9-16_23_20_792_FVR

نوشته های مرتبط

1 نظر

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.