سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی

یادداشت/ گردشگری، راهی موثر برای برون رفت از رکود

۵ مهرماه سالروز جهانی گردشگری می باشد. گردشگری یکی از صنعت‌های بسیار حائز اهمیت است. زیرا چرخه اقتصادی گردشگری، یکی از بیشترین گردش های مالی دنیا محسوب می شود و کشور هایی که منابع زیر زمینی زیادی ندارند (مانند ترکیه، هلند و…) بیشترین استفاده را از این صنعت می‌کنند و علاوه بر سودآوری اقتصادی، یک نوع تبلیغ فرهنگی و سیاسی کشوری است که مقصد گردشگر است، به طوری که گردشگر پس از آشنایی با فرهنگ، تاریخ و زندگی مردمی که به آنجا سفر کرده، پس از بازگشت از سفر، مبلغ آن کشور می‌‌شود. به طور مثال پس از انقلاب به علت تبلیغات ضد ایرانی که انجام می‌گرفت آمار گردشگرانی که به ایران سفر می‌کردند نسبت به قبل از انقلاب کاهش محسوسی کرده‌بود. در مقدماتی جام جهانی تیم ملی فوتبال ایران با استرالیا مسابقه مهمی داشت و به علت تبلیغات گسترده‌ای که علیه ایران شده‌بود، تیم ملی استرالیا حاضر به بازی با ایران در تهران نبود. و پس از کش و قوس های فراوان تیم استرالیا به ایران آمد. نکته‌ی جالب این بود که این تیم همه‌ی اقلام خود را به همراه آشپز و تیم حفاظتی به ایران آورده بود. لکن بعد از بازگشت به کشورشان و باز گویی واقعیت‌ها در آن سال گردشگران نسبتا زیادی از استرالیا به ایران سفر کردند؛ و اما برای جذب گردشگری، باید به نکاتی توجه کرد که  از جمله‌ی آنها توسعه زیر ساخت های مناسب و خدمات دهی قوی و جلب رضایت گردشگران، و امنیت می باشد که بحمد الله ایران یکی از کشور های امن در جهان محسوب می‌شود.

دولت مستقر، ظاهرا توجه زیادی به این صنعت سیاسی_اقتصادی داشته و مسئولین ذی ربط که در وعده‌های خود از گردشگری بسیار یاد می‌کردند، گفتند: اگر سالانه ۱۰ میلیون گردشگر وارد کشور شود، می توانیم سالی ۱ میلیون شغل ایجاد کنیم. و اینکه عزت به پاسپورت ایرانی برگرداننده خواهد شد.

خوشبختانه در سایه امنیت و حماسه‌هایی که ملت شریف ایران در طی این دهه در ایران اسلامی به وجود آوردند. در این ۴ سال بالغ بر ۲۰ میلیون گردشگر خارجی وارد کشور شده‌است. آمار ورود گردشگران در دوره یازدهم ریاست جمهوری نسبت به دوره دهم، یک و نیم میلیون افزایش داشته در حالی که آنچه  که در چشم انداز مقرر شده این است که سالی یک میلیون به گردشگران افزوده شود. و دولت تدبیر و امید که در حین مذاکرات با ۵+۱ می‌گفتند ‌که پس از موفقیت در مذاکرات گردشگری افزایش خواهد یافت، که پس از توافق برجام، گردشگری ضربه بزرگی دید و آن، این بود که آمریکا محدودیت‌هایی برای سفر به ایران وضع کرد و مانع سفر به ایران شد. حال که به سمت چشم انداز حرکت می‌کنیم و ظاهرا عزم دولتمردان بر این است که این مقوله بهبود یابد؛ باید امکانات مناسب تری جهت رفاه حال گردشگران فراهم گردد، ولیکن فعلا تغییر محسوسی در این راستا مشاهده نمی‌شود.

گذشته از این حرف‎ها برای خروج از اقتصاد نفتی باید چشم انداز درستی نسبت به اقتصاد گردشگری داشته باشیم تا بتوانیم از اقتصاد نفتی خارج شویم و هم فرهنگ اسلامی خودمان را بتوانیم به وسیله گردشگران صادر کنیم و سبب گسترش تبلیغ فرهنگ اسلامی خودمان باشیم. حال که این فرصت به خوبی فراهم شده است، این توقع  بی جا نیست که شاهد آن باشیم اقدامات دولت جهت بهره گیری از این امکانات و فرصت ها، ایران را در رده بندی بهتر و جایگاه اقتصادی بالاتر از گذشته قرار دهد. نه اینکه آمارهای رسمی حاکی از این واقعیت تلخ باشد که در سال۹۲، ایران درجذب گردشگری در رتبه پنجاه و چهارم بوده و با ۴۴ پله سقوط این رتبه در سال ۹۶ به نود و هشتم رسیده باشد و عزت پاسپورت ایرانی در سال ۹۲ از رتبه ۸۶ به رتبه ۱۹۱ برسد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =