سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی

یادداشت/ اقتصاد مقاومتی، یک گام رو به جلو

امروز، سه شنبه ۲۵ مهر، روز اقتصاد مقاومتی است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا با همکاری معاونت علمی، یادداشتی نیمه تخصصی درباره ی اقتصاد مقاومتی برای شما عزیزان داشته باشیم.

 اقتصاد مقاومتی در یک مفهوم کلی به میزان توانایی اقتصاد برای اینکه به وضعیت عادی خودش برگردد دلالت می‌کند.

مفهوم اجرایی اقتصاد مقاومتی: ایجاد نهاد مناسب( سیاست ها و قوانین و تدابیر اجرایی) که خطر پذیری اقتصاد ایران در برابر تکانه ها و اختلال های آسیب زننده داخلی و خارجی، به ویژه تحریم های بین المللی، به حداقل رسانیده و زمینه را برای رسیدن ایران به پیشرفت های مناسب را فراهم می کند.

تکانه هایی که به اقتصاد وارد میشود می تواند ناشی از دوعامل زیر باشد:

۱-عوامل بیرونی

۲-ضعف های درونی اقتصاد

اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که آیا اقتصاد مقاومتی به گفته بعضی افراد همان اقتصاد ریاضتی است؟ ریاضت اقتصادی به طرحی گفته می شود که دولت ها به منظور کاهش هزینه و رفع کسری بودجه، به کاهش و یا حذف برخی خدمات و مزایای عمومی ، صرفه جویی در مخارج جاری کشور، کاهش هزینه های رفاهی و تعدیل کارمند ها در بخش دولتی می زنند. در اقتصاد مقاومتی ، تغییر ساختار اقتصاد ، مبارزه با فساد مالی ، مبارزه با رانت و … مد نظر است. همچنین روی پای خود ایستادن، حرکت به سوی خود کفایی، اتکا به داشته های خود، تقویت تولید داخلی و تولید ثروت مد نظر است.

به طور مثال در جنگ جهانی اول تمامی زیر ساخت های آلمان و بخش زیادی از اقتصاد کشور آلمان را نابود کرد. مشکلات نظیر نبودن محصولات کشاورزی، بیکاری در حدود ( ۶ میلیون نفر)، اقتصاد ورشکسته و سایر مشکلاتی که یک کشور جنگ زده داشت.ولی بعد از جنگ کشور آلمان با اتخاذ یک اقتصاد مقاومتی مناسب اوضاع را بهبود بخشید.

که این سیاست آلمان در حوزه اقتصاد دارای سه محور اساسی بود :۱- فعال کردن لوکوموتیو های اقتصادی جهت حل مسئله رکود و بیکاری۲(مثلا حمایت از ساخت خودروی فولکس واگن، خودرویی مصرفی با تقاضای بالا و قیمت ارزان و حمایت از شرکت های بزرگ اقتصادی) ۳- تاکید بر تقویت طبقه متوسط و ایجاد رفاه اجتماعی۳-تاکید بر خود کفایی با سیاست های تجاری هدفمند و دو جانبه.

همین روند نیز در کشور خودمان قابل اجراست؛ به شرطی که مردم با خرید کالا های ایرانی و خودداری از خرید کالای های خارجی و کالا های قاچاق به رشد و بالندگی کشور کمک کنند و در عین حال مسئولین کشورمان با قانون گذاری های به جا و مبارزه با فساد در تمام ابعاد در این روند مشارکت داشته باشند.

#همه_مان_مسئولیم

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − دو =