پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی
یادبود ارزش‌های دیرین/ محفل انس با قرآن کریم با حضور جمع دانشگاهیان برگزار شد + گزارش تصویری

یادبود ارزش‌های دیرین/ محفل انس با قرآن کریم با حضور جمع دانشگاهیان برگزار شد + گزارش تصویری

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

محفل گرم انس با قرآن کریم با حضور دانشگاهیان تبریز، قرائت قرآن توسط قازیان ممتاز،سخنرانی حاج آقا وزیری فرد، حضور ریاست و معاونت فرهنگی دانشگاه و پدران شهدای مدافع حرم، شهید بیضایی و شهید فرهنگی والا، معاونت آموزش سپاه عاشورا، حجت الاسلام و المسلمین تقی‌زاده و اجرای تواشیح توسط گروه معارج برگزار شد.

بخشی از سخنان حجت الاسلام و المسلمین وزیری فرد به شرح زیر است:

حضرت سیدالساجدین زین العابدین(ع) در دعا به درگاه پروردگار عرض می کند :«وَالحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي اخْتارَ لَنَا مَحاسِنَ الخَلْقِ» حمد و سپاس خدایی را که بهترین مخلوقات و بهترین وضعیت در عالم را برای ما برگزید. نفس ما نفخه‌ی الهی است، بهترین چیزی است که در اختیار ما است و ما در بهترین شاکله در عالم خلق شده‌ایم برای همین خدای متعال بعد از خلقت انسان می‌فرماید: « فتبارک الله احسن الخالقین»

حجت الاسلام و المسلمین وزیری فرد با اشاره به این موضوع که همه سعادت انسان به نفس او است، بیان کردند: بدنی که از اول به انسان داده شده است به هر شکلی باشد فرقی نمی‌کند، این در سعادت انسان هیچ اثری ندارد، نه بدن سالم نه بدن معلول، نه پوست سفید نه پوست سیاه. آن چیزی که انسان را سعید یا شقی می‌کند، آن نفس است. همه خیرات و خوبی‌ها در نفس منقش می‌شود، ما باید مراقب این نفس باشیم.

ایشان با اشاره به رب العالمین بودن خداوند، بیان کردند: خدای تبارک و تعالی که انسان را آفرید، همین طور در عالم هستی رهایش نکرد. خدای متعال این موجود را پرورش می‌دهد. خدا رب است. «الحمدالله رب العالمین». ما دائم در حال پرورش یافتن در دستان پر برکت و رحمت خداوند هستیم. همین طور نبود که خداوند بگوید من تو را آفریدم برو هر کاری می‌خواهی بکن. فرمود من که تو را آفریده‌ام اسباب سعادت را برایت فراهم می‌کنم و تو باید در این عالم زندگی کنی و در این ظلمات حرکت کنی اما باید به نور برسی «اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنوا يُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النّورِ» خداوند بر مومنین ولایت دارد و از ظلمات به نور در می‌آورد، آن جایی که جایی را نمی‌بیند و ظلمت است، این جا خداوند دست انسان را می‌گیرد و بنا است که انسان را به سمت نور ببرد و برای این کار وسیله فرستاده‌است. وسیله‌اش چه چیزی است؟ «لقد أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا تَتْرَى» پشت سر هم برایت پیامبر می‌فرستیم. ۱۲۴هزارتا پیغمبر فرستاد. این پیامبران در زمان خودشان بهترین و عاقل‌ترین مخلوقات بوده‌اند پس ما هر زمانی که هستیم خداوند بهترین انسان عصر را هم  برای ما فرستاده است. منتهی هر زمان تناسب خاص خودش را داشت و متناسب  با عقول مردم پیامبر فرستاد و هرچه عقول مردم رشد کرد، پیامبر دیگری با احکام جدید و متناسب با عقل‌های پیشرفته‌ی انسان‌ها آمد. همه‌ی این ۱۲۴هزار پیامبر در سعادت ما موثر بوده‌اند نه فقط پیامبر خودمان. چون این سلسله‌ای است که باید کامل بشود؛ یعنی اگر یکی از این ۱۲۴ هزار پیامبر را از وسط برداری، این سلسله به پیامبر ما حضرت محمد(ص) نمی‌رسید. بنابراین این ۱۲۴هزار پیامبر که بهترین مخلوقات هستند برای ما هستند؛ پس می‌توانیم از زبان سید الساجدین(ع) عرض کنیم که «وَالحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي اخْتارَ لَنَا مَحاسِنَ الخَلْقِ». پیامبر ما خاتم النبیین است؛ بعد از ایشان پیامبری نمی‌آید چون بالاترین دستورات تا این جا آمده است. از این جا به بعد فروعی است که با توجه به آن اصول تشخیص داده بشود و الا دیگر پیامبر جدید نمی‌آید.

ایشان با اشاره به این که داستان، موعظه، تاریخ و اخبار قرآن بهترین هستند، ادامه دادند: پیامبران جدید که آمدند با خودشان کتاب آوردند. هر کتابی در عصر خودش بهترین فرمان و بهترین موعظه و بهترین تاریخ و داستان و بهترین کتاب بود. در عصر ما آن چه پیامبر ما آورد قرآن بود. یکی از داستان‌های قرآن داستان حضرت یوسف است که خداوند می‌فرماید: «نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ أَحْسَنَ الْقَصَصِ» احسن القصص یعنی اینکه شما در این داستان هر چه قدر فکر کنید نقصی نمی‌بینید. موعظه‌های قرآن، موعظه‌های زیبایی است. خداوند در قرآن در مورد غیبت می‌فرماید: «أَیحِبُّ أَحَدُکمْ أَنْ یأْکلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیتاً فَکرِهْتُمُوهُ» دوست دارید گوشت مرده‌ی برادرتان را بخورید؟ از این بهتر می‌شود غیبت را به چیزی که از آن منزجر و متنفر است، تشبیه کند؟ قرآن در مورد تاریخ، جریان بنی اسرائیل را تعریف می‌کند، قضیه از نیل رد شدنشان را و… که چه قدر تاریخ زیبا و پر عبرتی است؛ این بهترین تاریخ است. قرآن در مورد خبرهایی که از آینده می‌دهد بهترین است. بهترین اخبار آنی است که درست باشد. قرآن می‌فرماید: «الم غُلِبَتِ الرُّومُ فِي أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُمْ مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَفِي بِضْعِ سِنِينَ» روم مغلوب خواهد شد، که دیدند شد و سالیان بعد اتفاق افتاد. بقیه‌ی اخبارش هم همین طور است تا برسد به اخباری که مربوط به قیامت است: «لَا أُقْسِمُ بِيَوْمِ الْقِيَامَةِ وَلَا أُقْسِمُ بِالنَّفْسِ اللَّوَّامَةِ  أَيَحْسَبُ الْإِنْسَانُ أَلَّنْ نَجْمَعَ عِظَامَهُ» انسان خیال می‌کند که ما استخوان‌هایشان را جمع نمی‌کنیم، «بَلَى قَادِرِينَ عَلَى أَنْ نُسَوِّيَ بَنَانَهُ» ما حتی سر انگشتانش و رد انگشتانش را دقیق جمع خواهیم کرد. این ها اخبار خیلی عجیبی است و این ها واقع خواهد شد. قرآن کتابی است که کسی نمی‌تواند مثل آن را بیاورد و آن هایی که تلاش کردند بیاورند رسوا شدند.

ایشان با اشاره آیه نه سوره اسراء ادامه دادند: خداوند می‌فرماید: «إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَ يُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا» قرآن شما را به راهی که از همه پایدارتر است هدایت می‌کند و بشارت می‌دهد به بهشت. این که ما به راهی هدایت شویم که از همه قیوم‌تر و استوارتر است و تزلزلی در آن نیست و دومی ندارد، این بهترین است. پس این کتاب در هدایت کردن انسان هم بهترین است و بهترین نسخه‌ی هدایت است. پیامبری که این قرآن را آورده است بهترین خلق است. چرا بهترین خلق است؟ «وَ مَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِينَ» یک کسی خیر خانواده و یک کسی خیر یک شهر را می‌خواهد و یک کسی خیر عالم را می‌خواهد. آن هم نه فقط عالم عصر خودش را، عالم همه اعصار. وقتی شما ناراحت می‌شوید برای پیامبر(ص) سخت است. اگر بنده گناهی بکنم پیامبر ناراحت می‌شود. نفس پیامبر بر همه عالم اشراف دارد. اگر شما جایی ضرر کردید فقط خودتان ناراحت نیستید، پیامبر (ص) و پسرش مهدی فاطمه برای شما ناراحت می‌شوند. قرآن هدایت می‌کند. قرآن به چه چیزی هدایت می‌کند؟ قرآن انسان را به یک ایمان هدایت می‌کند. ایمان به خدا و رسول، زندگی انسان را تامین می‌کند اگر کسی ایمان به خدا داشت، سختی‌های این دنیا برایش چیزی نیست. فقر، بیماری، تنهایی، تهمت، دشمنیِ دشمنان. یک ملتی دشمنی داشته باشد که دارای شاخ و چنگال باشد مانند آمریکا. همین آمریکا که روزی می‌گفت گزینه‌ها روی میز است. ملتی که ایمان به خدا دارد کاری کرده است که حالا رئیس جمهور جنگ طلبش می‌گوید؛ من آدمی نیستم که جنگ کنم و باید با اقتصاد با ایران مقابله کرد. یک زمانی مسئولین ما دنبال مذاکره بودند ولی ایمان مردم به پشتوانه ایمان رهبری‌اش کاری کرده است که الآن  آن‌ها دارند التماس مذاکره می‌کنند. ملتی که ایمان دارد این طوری آمریکا را به روز سیاه می‌نشاند. این ایمان از قرآن آمده است. از این ها بالاتر که برای دنیا هستند، قرآن به سمت عبودیت و بندگی خدا دعوت می‌کند. چطور هدایت می‌کند؟ «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ» اول می‌گوید که شما تقوای الهی را پیشه کنید، از خداوند پروا داشته باشید چون اگر تو با خدا باشی خدا هم با تو است «فاذکرونی اذکرکم» من را یاد کنید، من هم شما را یاد می کنم و به یاد اوست که من و شما یاد او هستیم. می‌فرماید تقوا داشته‌باشید. تقوا عبارت است از این که آن چه وظیفه ما است انجام دهیم و خلاف آن نکنیم. انجام واجبات و ترک محرمات وسیله رسیدن به تقوا است؛ آیا همین کافی است؟ بله به یک درجاتی می‌رسید ولی این مراقبت و مواظبت می‌خواهد.

حجت الاسلام و المسلمین وزیری فرد در بخش انتهایی سخنرانی خود و در باب نحوه مراقبت و مواظبت گفتند خاطر نشان کردند: نفس انسانی باید دقت بکند چه چیزی را انسان فرستاده است. چشم و زبان و دست ما کار می‌کند نفس ما است که باید کنترلش کند و نفس باید محاسبه بکند. چگونه باید محاسبه کند؟ ببیند چه کارهایی کرده است که به درد فردا می‌خورد، قرآن می‌فرماید برای فردا چه چیزی فرستاده‌اید؟ فردا یعنی چه؟ یعنی قیامت. وقتی ما یک کار خیری را انجام می‌دهیم اول به خودمان خدمت می‌کنیم «من عمل صالحا فلنفسه» اول خیرش به خودمان می‌رسد و خدا خواسته است که ما این کار را بکنیم و چه قدر باید خدا را شکر کنیم که این فرصت را به ما داده است. خدا می‌توانست این کار خیر را به وسیله‌ی دیگران انجام دهد. خواست که به تو عنایت شود وقتی آدم این طور فکر کرد این رذایل اخلاقی کبر، غرور، منیت و حرص و طمع، اصلا موضوعیت پیدا نمی‌کند و این می‌شود انسان مهذب و یک عبد به معنای واقعی. اگر انسان به این هدایت‌های قرآنی توجه بکند و به این‌ها یقین پیدا بکند به ملکوت آسمان‌ها دست پیدا کرده‌است و دیگر آدم زمینی نیست و این همان چیزی است که خداوند برای انسان می‌خواهد و به وسیله پیامبرش (می‌خواهد) و در این قرآن هدایت و ارشاد کرده است.


 • photo_2019-05-24_04-02-28
 • photo_2019-05-24_04-01-10
 • photo_2019-05-24_04-01-19
 • photo_2019-05-24_04-01-18
 • photo_2019-05-24_04-01-35
 • photo_2019-05-24_04-01-22
 • photo_2019-05-24_04-01-26
 • photo_2019-05-24_04-01-01
 • photo_2019-05-24_04-01-51

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.