جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
کرسی آزاد اندیشی خانواده در غرب/ نشستن مرد نزد زن و فرزندش در پیشگاه خداوند متعال از اعتکاف او در مسجد پیامبر بالاتر است.

کرسی آزاد اندیشی خانواده در غرب/ نشستن مرد نزد زن و فرزندش در پیشگاه خداوند متعال از اعتکاف او در مسجد پیامبر بالاتر است.

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

کرسی آزاد اندیشی “خانواده در غرب” از سلسله کرسی‌های تحول در علوم انسانی روز سه‌شنبه ۲۲ ام آبان ماه، ساعت ۱۲:۳۰ در کلاس ۳۰۴ دانشکده روانشناسی با حضور دانشجویان مشتاق واستاد فرازی برگزار  شد.

در ابتدای برنامه مجری ده دقیقه به دانشجوی ثبت نام کننده وقت داد تا به بیان نظرات خود بپردازد.

دانشجو: خانواده جزو نهادهای اصلی در جامعه است. اینکه می گوییم دیدگاه اسلامی و دیدگاه غربی بحث مقابله ی دو تفکر و دو ایدئولوژی است که هر کدام بر اساس تعریفی که از محیط پیرامون و انسان کرده اند به یک نقطه نظر نرسیده اند چون دارای مبانی مختلفی هستند. و این باعث می شود در تعریف خیلی از مفاهیم از جمله خانواده  به دیدگاه‌های متفاوت برسند. خود خانواده در جامعه‌ی ما و جامعه‌ی غربی دارای اهمیت است. نقشی که اعضای خانواده و خود خانواده میتواند در جامعه برقرار کند مشهود است مثلا ما میدانیم نبود مادر در یک خانواده از لحاظ کمبود عاطفی چه تاثیری بر خانواده دارد. در این خانواده یک شکاف بوجود می‌آید و فرد در آن خانواده کمبود را احساس میکند.

نهاد خانواده یک سری وظایفی بر عهده دارد. از جمله اینکه افراد را تربیت و رشد میدهد تا وارد جامعه شوند. اما هر چقدر که بعد از انقلاب صنعتی تحولاتی در جامعه بوجود آمد نهاد خانواده از هم گسست و این باعث شد که آموزش جایگزین نهاد خانواده در تربیت فرزندان شد.

در بررسی‌های عمومی و در رشته‌های مختلف دنبال این هستیم که چگونه برخی خلاهای به‌وجود آمده در خانواده را رفع کنیم. در حالیکه ما به این نقطه توجه نمیکنیم که بهتر است خود نقش مادر را پررنگ‌تر کنیم تا اینگونه هم یک کودک احساس کمبود عاطفه نکند. مثلا خود نقش و وظیفه ی مادر را ارزش گذاری نمیکنند و میگویند مثلا  زن باید در جامعه فعالیت کند، اما وقتی یک زن در خانواده نقش مهم مادری را برعهده دارد چرا ما به این نقش ارزش قائل نیستیم.

خانواده در غرب شاید آنطور که نظام آموزشی در غرب نقش دارد نهاد خانواده نقش ندارد. در غرب خانواده‌هایی وجود دارند که اصلا به فرزندآوری توجه ندارند. همه‌ی اینها برخواسته از دیدگاهی است که به خانواده دارند. بنیان خانواده در غرب متزلزل شده چون غرب نتوانسته جایگاه و اهمیت خانواده را مشخص کند.

آنچه را که باید در خانواده‌ی موجود در جامعه اسلامی دید این است که  خانواده باید برای رشد و تعالی فرد در نظر گرفته میشود؛ یعنی تمام اعضای خانواده نقش خود را به خوبی اجرا کنند.

استاد :ما باید تمامی اعمالی که انجام میدهیم پشت آن یک استدلال و منطقی باشد. تمامی اعمال و رفتار ما پشتش یک اعتقادی وجود دارد؛ چه خودمان نسبت به آن اعتقاد توجه داشته باشیم چه نداشته باشیم. نظام اسلام و لیبرال در مورد خانواده چه فکر میکنند؟ ابتدا ما باید به سراغ بینش‌ها برویم ببینیم که خانواده‌ها در جوامع غربی و اسلامی بر چه اساسی شکل میگیرند. در مباحث سیاسی هر نظام سیاسی  بر اساس نگاهی به انسان، خدا و جهان شکل می‌گیرد. در این سه موضوع انسان محور اصلی است: نگاه نظام لیبرال این است که انسان یک موجود آزادی است. خداوند انسان را خلق کرد اما تمام امور را به انسان سپرد. انسان جایگزین خدا بر روی زمین شد. انسان ابزاری به نام عقل دارد که میتواند با این ابزار به تمام آنچه را که نیازمند است به آن برسد تنها هدفی که برای انسان نوشته شده رسیدن به تمام لذت‌ها در دنیاست.

یک روزنامه‌نگار ایرانی با نگاه غربی در کتابش اینگونه نوشته است که: انسان همچون تمامی حیوانات دیگر موجودی است خواهشگر. خواستن و میل داشتن آن هم به گونه‌ی یک نیاز که موجود را به سمت برطرف کردن آن براند وصفی است که از متن حیوانیت برمی‌خیزد. و اساسی‌ترین وجه مشترکی که میان حیوانات میتوان پیدا کرد این است که تمامی آنها با جدیت تمام و گاه با مایه گذاشتن از جان در پی تامین امیال خود به حرکت در می آیند. اعم از اینکه با تامین آن به لذتی برسند یا از رنجی برهند. انسان از این حیث از جزو حیوان و بلکه در راس آن‌ها قرا میگیرد. تنها تفاوت انسان با حیوان این است که انسان یک عقلی دارد که این عقل تمایل حیوانی آن را بیشتر از تمامی حیوانات تامین میکند.

هنگامی‌که ما با این تفکر به انسان روبرو شدیم مشخص است تمام علوم انسانی برای همچنین انسانی نسخه بپیچد. بر همین اساس یک چنین انسانی می‌خواهد خانواده تشکیل دهد معنای خانواده چیست؟ جناب کیت میل معتقد است که خانواده نهادی ستمگر است. زنان ملک مردان و برده‌ی صرف هستند. خانواده باید از بین برود. کودکان بهتر است به جای افراد آزرده  و اغلب ناخرسند به کارورزان کاملا تعلیم دیده  از هر دو جنس واگذار شود.

در سند۲۰۳۰ آورده شده است که میشود به سه مدل خانواده تشکیل داد:

۱)زوج- زوج یعنی متشکل از دو مرد همجنس‌باز که در واقع یکی از آنها نقش زن را ایفا میکند.

۲)زوجه- زوجه یعنی متشکل از دو زن همجنس‌باز

۳)زوجه- زوج

در بحث خانواده ما پایه‌های دو تفکر را با هم مقایسه می‌کنیم. در بحث خانواده تفکر اسلامی مدعی است در حالیکه غرب با ابزار رسانه به گونه‌ای به ما حمله کردند، مثل اینکه ما حرفی برای گفتن در مورد خانواده نداریم. نگاه اسلام به خانواده در سوره‌ی روم آیه‌ی ۲۱ خداوند می‌فرماید: از نشانه‌های درستی ما این است که خلق کردیم از جنس خودتان مرد و زن تا آرامش یابید در کنار هم و بین شما مودت و رحمت قرار دادیم. در سوره زخرف خداوند میفرمایند: زنان با ایمان با همسران با ایمان خود وارد بهشت میشوند در نهایت شادباشی. ازدواج یک کار مقدس است و آن شخصی که ازدواج کرد نصف دینش تکمیل شد. حدیثی داریم که میفرماید نشستن مرد نزد زن و فرزندش در پیشگاه خداوند متعال از اعتکاف او در مسجد پیامبر بالاتر است. شهید مطهری در کتاب حقوق زن در نظام اسلام اینگونه میفرمایند که: در جوامع اسلامی ازدواج برای مرد وزن از زندان بیرون آمدن است. به‌خاطر اینکه به تمایلات عاطفی و جنسیشان به غیر از ازدواج نمی‌توانستند برسند.

 

  • photo_2018-12-28_14-34-33
  • photo_2018-12-28_14-34-31
  • photo_2018-12-28_14-34-33 (2)
  • photo_2018-12-28_14-36-52
  • photo_2018-12-28_14-34-32

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =