پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
در کرسی آزاداندیشی سر و ته یک کرباس مطرح شد: “الآن بهترین زمان تقابل آمریکا و ایران است!”

در کرسی آزاداندیشی سر و ته یک کرباس مطرح شد: “الآن بهترین زمان تقابل آمریکا و ایران است!”

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

کرسی آزاد اندیشی “سر و ته یک کرباس” دوشنبه ۳۰ اردیبهشت با حضور و سخنرانی ۵ تن از دانشجویان دانشگاه و داوری جناب آقای مهندس نویدی، تحلیلگر مسائل سیاسی، در تالار کهربای دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر برگزار شد.

در این کرسی ابتدا مجری از دانشجویانی که برای صحبت ثبت نام کرده بودند دعوت کرد تا برای بیان نظرات خود به روی سن تشریف ببرند. در ادامه خلاصه‌ای از نظرات دانشجویان نوشته شده است.

دانشجوی اول: طبق فرموده شیخ الرئیس، ابن سینا، نحن ابنا الدلیل؛ یعنی ما فرزندان دلیل هستیم. حتی پیامبر هم با ابو سفیان مذاکره کرد. برجام نیز نمادی از تعامل با آمریکا و اروپایی‌ها است، هفت مرحله داشت. در فلسفه اصلی داریم که می‌گوید اگر تمام علل با یکدیگر در مراحل مختلف جمع شوند، معلول به وجود می‌آید. در این جا همینطور، تمام علل اجرای کامل برجام نیز جمع نشدند و ما چون نتوانستیم همه آن مراحل را کامل اجرا کنیم، از برجام به نتیجه نرسیده ایم و الآن هم مشکلات اقتصادی نتیجه آن هستند.

دانشجوی دوم: در مورد اظهارات نفر اول باید گفت که اتحادیه اروپا و آژانس انرژی اتمی گفته اند که ایران کاملا به برجام پایبند بوده است، پس جای بحث در این مورد وجود ندارد. در مورد موضوع برنامه دو سوال وجود دارد: سوال اول: دلیل دشمنی آمریکا با ایران چه چیزی است و سوال دوم: ابزار های دشمنی آنها چیست؟ در مورد سوال اول باید گفت که اساساً به وجود آمدن جمهوری اسلامی ایران فلسفه سیاسی آمریکا را به چالش کشید و این چیزی نیست که حتی با از بین رفتن جمهوری اسلامی قابل جبران باشد. در باره مورد دوم ابزارها به سه دسته تقسیم می‌شود: جنگ نظامی، جنگ اقتصادی، جنگ رسانه‌ای. جنگ نظامی عملاً ممکن نیست چون علاوه بر بحث توانایی و عدم توانایی ایالات متحده آمریکا در نابود کردن ایران، بحث هزینه این جنگ یعنی نابود کردن اسرائیل مطرح است که می‌تواند این هزینه را بدهد یا نه؟ در مورد جنگ اقتصادی و تحریم ها بحث تفاوت برخورد دموکرات ها و جمهوری خواه ها مطرح است که آیا دموکرات ها خیلی بهتر از جمهوری خواهان هستند؟ به نظر من این گزاره کاملا غلط است. در ماهیت، دموکرات‌ها همانقدر جنگ طلب و مغرض هستند که جمهوری خواهان هستند.

دانشجوی سوم نیز در گفته‌های خود با اشاره به تاریخ استعمار و استکبار آمریکا و اتفاقات لیبی، استقلال طلبی معمر قزافی و سپس عقب نشینی جبهه استکبار به دلیل قدرت نظامی او و در نهایت سر میز مذاکره نشستن دولت لیبی به دلیل نا امیدی و تمایل یکی از نخست‌وزیرهای لیبی به مذاکره که خسارات جبران ناپذیری به آن‌ها وارد کرد را بیان کردند. ایشان همچنین توضیحی در مورد عملکرد کارتر، ریگان، کلینتون و اوباما دادند و اظهار داشتند همه احزاب آمریکا رویکرد یکسانی دارند اما در قالب‌های متفاوتی آن‌هارا اجرا می‌کنند.

دانشجوی چهارم: از بانیان جلسه تشکر می‌کنم که فضا را برای بحث‌های این چنینی و مهم در فضای علمی دانشگاه فراهم می‌کنند. نظام سرمایه داری و فلسفه سودجویی پایه های اصلی آمریکا است و بنا به وضعیت، آمریکا از راه‌های مختلف برای رسیدن به آن استفاده می‌کند. با توجه به وضعیت تولید و تجارت نفت می‌توان گفت با بررسی آمار صادرات و واردات نفت در آمریکا، امسال نیاز آمریکا به نفت خلیج فارس به صفر خواهد رسید و با این اوضاعِ قیمت دلار و نفت، فروش نفت ایران به ضرر منافع آمریکا است. آمریکا به بهانه‌ی حقوق بشر و مباره با تروریسم و کنترل قدرت ایران در منطقه به تحریم نفتی روی آورده است و بقیه کشور ها هم از آن تبعیت می‌کنند. دغدغه آمریکا آن چه که در ظاهر می‌گوید نیست. در خصوص تجارت نفت، آمریکا با افزایش قیمت، قدرت و موضع خود را محکم می‌کند.

دانشجوی پنجم: درآمریکا پژوهشکده‌های متعدد و مختلفی وجود دارد که همه جوانب قراردادها و… را ارزیابی می‌کند و در نهایت همه احزاب در جهت پیشبرد اهداف مشترک عمل می‌کنند که فقط وظیفه‌ی احزاب با یکدیگر فرق می‌کند.

مهندس نویدی، داور کرسی: اولا جنگ شروع شده است. ما الان در سوریه چه کار می‌کنیم؟ مگر اسرائیل مدافعین حرم ما را در سوریه نزده است؟ )ولی) جنگی که آن‌ها می‌خواهند توهم آن را در جامعه‌ی ما بیندازند، آن جنگ نخواهد شد، که مستقیم حمله کنند و ما هم مستقیم جواب بدهیم.

بخش عمده برجام این بوده است که ایران عمق استراتژیک نفوذ منطقه‌ای خودش را افزایش بدهد و برسد به این جایی که الآن هست و حضرت آقا به پشتوانه آن می‌فرمایند که جنگ نخواهد شد، نه جنگ می‌کنیم و نه مذاکره خواهد شد.

جبهه مقاومت به سردمداری ایران، در مقابل استکبار و نمایندگی غرب و آمریکا در یک تقابلی هستند. تا ایران، اسلام را دارد و آمریکا مبنایش همان لیبرال دموکراسی خودش است، امکان ندارد توافقی پیش بیاید.

به نظر بنده الآن بهترین زمان تشدید تقابل بین ایران و آمریکا است؛ یعنی این کار خدا است و لطف خفیّه الهی است. (لطف خفیّه چیزی است که شما نمی‌دانید لطف و عنایت الهی است) چرا؟ چون بالاخره این تقابل بین ایران و آمریکا یک جایی به حداکثر می‌ر‌سید. از اصلی ترین مؤلفه‌های قدرت یک ملت و یک نظام، یکی پشتوانه و حمایت مردمی است. یکی عمق راهبردی و نفوذ استراتژیکی است و یکی قدرت نظامی بازدارنده و چند تا مؤلفه‌های دیگر است. از این سه تا مؤلفه اصلی به لطف الهی و با تلاش مجاهدانه‌ی فرزندان این مرز و بوم، قدرت نظامی بازدارنده ما در حد مقبول است که اگر این گونه نبود آن‌ها خیلی وقت پیش ما را زده بودند نه با جنگ مستقیم، با همین داعش ما را زده بودند. اصلا برای همین داعش را درست کرده بودند که ما را بزنند.

حضرت آقا در فرمایشات اخیرشان در مورد عمق راهبردی و نفوذ استراتژیکی فرمودند: هیچ ایرانی غیرتمند و با‌شعوری نمی‌رود راجع ‌به نقاط قوّت خودش با طرف مقابل معامله کند؛ با طرفی که می‌خواهد این نقاط قوّت را از دست او بیرون بیاورد، معامله نمی‌کند این‌ها را؛ این‌ها را ما لازم داریم. عمق راهبردی ما در منطقه خیلی مهم است؛ خب برای هر کشوری مهم است؛ عمق راهبردی سیاسی و امنیّتی، مؤلّفه‌ی اساسی‌ای است برای حیات همه‌ی دولت‌ها و ملّت‌ها و ما بحمدالله عمق راهبردی‌مان در منطقه خیلی خوب است؛ این ها از این ناراحتند. الآن ما سطح درگیری را هزاران کیلومتر آن طرف‌تر برده‌ایم.

ایشان ادامه دادند: ما در بهترین وقت به تقابل با آمریکا رسیده‌ایم که دلایل آن را عرض می کنم.

یک: غرب باورترین دولت الان سر کار است یعنی بعد از انقلاب اسلامی، دولت آقای هاشمی و خاتمی هم (غرب باور) بودند ولی به این صراحت نبودند که بگویند آمریکا کدخدا است و ما می‌رویم با آمریکا می‌سازیم و پنجاه درصد جامعه به این تفکر رای می‌دهند. ما اگر بخواهیم با آمریکا درگیر بشویم باید از آن مولفه‌هایی که عرض کردم حتما باید مولفه‌ی حمایت و پشتوانه‌ی مردمی را داشته باشیم. وقتی دولتی سرکار می‌آید که غرب باور است و مردم به این دولت رای داده‌اند، اگر در این دولت تقابل به حداکثر برسد بهتر از این است که در دولت انقلابی‌تر تقابل به حداکثر برسد. دوم: مجلسی متعادل داریم؛ این متعادل آن اعتدالی که اسلام گفته است نیست. در مجلس این اتفاق افتاده است که یک چیزی را برای تصویب گذاشته‌اند و رای نیاورده است و رئیس مجلس گفته است تصویب کنیم، باز رای نیاورده است! سوم: بصیرت جامعه بعد از انتخابات ۹۲ و ۹۶ بالا رفته است. حضرت آقا در یک جا از برجام، برکت برجام نام برده‌اند واقعا برکت برجام به این بصیرتی که عرض کردم کمک کرده‌است. یک عده فکر می‌کردند اگر ما با آمریکا روابط داشته باشیم همه چیز حل می‌شود، الان که حل نشده‌است فهمیده‌اند که این طور نیست. چهارم: سرکار آمدن انقلابی‌ترین فرمانده سپاه یعنی سردارسلامی. پنجم: سرکار آمدن انقلابی ترین رئیس قوه قضائیه یعنی آقای رئیسی. ششم: نفوذ استراتژیکی ایران که توضیحش داده شده است.

به این دلایل که عرض کردم الآن بهترین زمان تقابل آمریکا و ایران است. اگر ما بتوانیم پشتوانه مردمی را حفظ کنیم و بتوانیم کوتاه مدت را مدیریت بکنیم، مطمئنا میان مدت و بلند مدت به نفع ما خواهد شد. البته مشکلات معیشتی است و باید روی آن فکر شود و به الزامات اقتصاد مقاومتی گوش داده بشود. سبک زندگی از اصلی‌ترین الزامات اقتصاد مقاومتی است که باید به آن عمل بشود.


  • photo_2019-05-24_03-46-33
  • photo_2019-05-24_03-47-03
  • photo_2019-05-24_03-46-16
  • photo_2019-05-24_03-47-32
  • photo_2019-05-24_03-47-53

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.