سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
کرسی آزاداندیشی با موضوع “رأی من، تحقق مردم سالاری یا مانور تبلیغاتی” امروز در دانشگاه تبریز برگزار شد.

کرسی آزاداندیشی با موضوع “رأی من، تحقق مردم سالاری یا مانور تبلیغاتی” امروز در دانشگاه تبریز برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

ظهر امروز ۳۰ فروردین، کرسی آزاد اندیشی با موضوع «رای من تحقق مردم سالاری یا مانور تبلیغاتی» در دانشکده انسانی برگزار شد.

در دور اول هر سه نفر با توجه به زمانی که در اختیار داشتند نظرات خود را بیان کردند.

نفر اول با بیان توضیحاتی از اصول قانون اساسی و منشور شهروندی ادامه داد: حضور در انتخابات یکی از ارکان دموکراسی است که قانون صریح آن در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد و به درستی نیز اجرا می‌شود.

نفر اول همچنین با ذکر دلایلی به اثبات قانونی بودن انتخابات اشاره کرد.

نفر دوم با ارائه‌ی تعریفی از مردم سالاری ادامه داد: اگر سیاست ایران و آمریکا را مقایسه کنیم به راحتی می‌توانیم ثابت کنیم که رای گیری نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس مردم سالاری دینی است. در آمریکا همه ی رئیس جمهور ها تنها یک سیاست را اتخاذ می‌کنند در حالیکه در ایران یک دوره ای شخصی با سیاستی به ریاست جمهوری می رسد و در دوره ی بعد فردی با سیاستی دقیقا مخالفِ سیاست فرد قبلی رای آورده و به ریاست جمهوری می‌رسد. این مساله خود نشانگر وجود مردم سالاری واقعی در ایران است. دموکراسی ما خدایی است و منشا الهی دارد و دموکراسی غرب منشا انسانی دارد.

نفر سوم با نگاهی گذرا به دولت های مختلفِ بعد از انقلاب گفت: بعد از انقلاب اسلامی تاکنون دولت های مختلفی با گرایش های مختلفی روی کار آمده اند که می‌توان گفت که اداره ی کشور تنها ۸ سال طبق انقلاب اسلامی پیش رفته است.

بعد از اتمام دور اول صحبت های شرکت کننده ها یکی از دانشجویان سوالی مطرح کرد: با توجه به اینکه همه ی مردم گفتمان خاصی ندارند، آیا بهتر نیست به جای همه ی مردم کشور تنها نخبگان در انتخابات شرکت کنند؟

نفر اول در پاسخ به این سوال گفت: معنای واقعی دموکراسی یعنی شرکت همه ی مردم کشور در انتخابات و اگر عموم مردم هم سواد کافی نداشته باشند این نامزدهای ریاست جمهوری هستند که باید با زبان عموم مردم مسائل را توضیح دهند.

نفر دوم در پاسخ به این سوال گفت: معیار نخبگی متفاوت است و نمی‌توان صرفا سواد افراد را معیار سنجش قرار داد چرا که باسواد بودن افراد دلیل بر صلاحیت آن ها نیست همانطور که امام خمینی(ره) هم فرموده بودند که بنی صدر سواد زیادی داشت ولی عقل نداشت.

در دور دوم شرکت کنندگان به تکمیل گفته های خود پرداختند.

نفر اول با اشاره به گفته ی نفر دوم که دموکراسی را دارای منشا الهی دانسته بود اظهار داشت: دموکراسی منشا الهی ندارد و این گفته اشتباه است.

و همچنین در خطاب به نفر سوم این مساله را بیان کرد که به نظر من ارتباطی بین موضوع جلسه و صحبت های شما که در ارتباط با دولت ها فرمودید نبود.

نفر اول در تکمیل گفته های قبلی خود ادامه داد:

شرکت در انتخابات علاوه بر اینکه تکلیف است و همه باید شرکت کنند، حق همه ی افراد جامعه است که با شرکت در انتخابات برای سرنوشت کشور خود تصمیم گیری کنند.

نفر سوم در جواب به نفر اول گفت: اشاره به سیر دولت ها به این دلیل بود که وجود تفاوت عقیده در دولت ها خود نشانه ی مردم سالاری است.

نفر دوم در جواب به نفر اول بیان کرد: منظور من از منشا الهی داشتن دموکراسی، این بود که کشور ما مبنای اسلامی دارد.

همچنین نفر دوم در جواب به سوالی که مطرح شده بود گفت: گفتن اینکه تنها نخبگان باید در انتخابات شرکت کنند درست نیست چرا که این انقلاب به وسیله ی عموم مردم به پیروزی رسیده است و همین مردم عادی به سطحی از تفکر رسیده بودند که انقلاب کنند.

در پایان نفر سوم با اشاره به فتنه ی سال ۸۸ گفت: فتنه گران خود اعتراف کردند که اگر چندین بار صندوق ها بازشماری شوند نتیجه همان است و این خود دلیلی بر مردم سالاری است

  • photo_2017-04-19_15-24-53
  • photo_2017-04-19_15-24-55
  • photo_2017-04-19_15-24-56
  • photo_2017-04-19_15-24-57

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 13 =