سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی

هم اندیشی “دانشجو، موتور حرکت کشور”/ همین آدم متخصص و باسواد یک آدم سیاسی هم بود. شهید چمران همه چیز را در اوج داشتند.

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

یکشنبه ۲۵ آذر، همایش دانشجو موتور حرکت کشور با حضور استاد طاهری و جمعی از دانشجویان در دانشکده کشاورزی برگزار شد.

دکتر طاهری با اشاره به شاخصه‌های دانشجوی در تراز انقلاب اسلامی  بیان کردند: شهید چمران مصداق دانشجوی تراز انقلابی هستند و باتوجه به فرموده رهبر انقلاب بایستی جوری عمل کنیم که دانشگاه‌های ما خروجی‌شان اکثرا شبیه شهید چمران باشد. وقتی از دانشجوی تراز انقلابی صحبت می‌کنیم بهتر است از ویژگی‌های شهید چمران صحبت کنیم. یعنی شهید چمران چگونه بود ما هم شبیه ایشان باشیم تا دانشجوی تراز انقلاب باشیم.

در ادامه دانشجویان از ویژگی‌های شهید چمران گفتند: شهید چمران باسواد بودند آن قدری که می‌گفتند من اصلا نگران تقلب دیگران نبودم چون هیچکس نمی‌تواند به اندازه من بنویسد. انگیزه درس خواندن ایشان این بود که آن قدر می‌خواهم از لحاظ علمی بالا بروم که دیگران در مقابل من کم بیاورند. ایشان زمان شناس بودند در میادین مختلف به موقع آماده می‌شدند.یک فرد کاملا خستگی ناپذیر بودند. فرد دارای کار گروهی بودند طوری که می‌گویند بنیانگذار حزب الله لبنان دو سه نفر بودند که یکی از آنها شهید چمران بود.

ایشان دلبسته ی به دنیا نبودند و بهترین زندگی در آمریکا را رها کردند و به لبنان رفتند. ایشان بخشنده بودند و هر آنچه را که میدانستند به دیگران می آموختند.

فراجناحی بودند به این معنا که با همه‌ی افراد در سطح دانشگاه ارتباط  برقرار می‌کردند. حضرت آقا فرمایشی دارند که می‌فرمایند مهمترین ویژگی امام این بود که دیوارها را برداشتند. خودی و غیر خودی کردن فقط در اصل موضوع خوب است مثلا ما در انقلاب بحث شیعه  و سنی نداشتیم. خیلی از آدم‌های خلاف را خدا در مورد خلاف شدنشان ما را سوال پیچ خواهند کرد. ما باید دلمان برای چاقو کش ها و قمه کش ها بسوزد این ها آنقدر نیاز به خدا و خوبی دارند به حاشیه زده اند. این حرف به این معنا هم نیست که کسی که گناه کرد را تشویق کنیم و بگوییم چه خلاف خوبی کردی اما در عین حال هیچکس را نباید طرد کنیم.

شهید چمران فرد کاربلدی بودند شهید چمران میگویند  کارها را باید به انسان های متعهد سپرد؛ مگر میشود کسی متعهد باشد ولی کاری را که در آن تخصص ندارد را عهده دار شود.

ایشان فرد وظیفه شناسی بودند. بچه‌های فرهنگی باید راه‌های تبلیغاتی جدیدی پیدا کنند، چون دیگر بنر جواب نمیدهد. سخنرانی در این دوره دیگر جواب نمیدهد نه اینکه سخنرانی را کنار بگذاریم ولی باید از راه‌های خلاقانه استفاده کنیم.

شهید چمران اهل معرفت و شناخت بودند. ایشان با محبت و دشمن شناس بودند و برای حب و بغض شخصی دشمنی نداشتند. گاهی ما باید برای رضای خدا هم دشمن را بکشیم.

شهید چمران  بر اساس تعریف حضرت آقا مصداق دانشجوی تراز انقلاب بودند و ویژگی‌های ایشان، ویژگی‌های یک دانشجوی تراز انقلابی است.

همین آدم متخصص و باسواد یک آدم سیاسی هم بود. شهید چمران همه چیز را در اوج داشتند. تا جایی‌که امام خمینی می‌گویند بروید مثل چمران بمیرید. شهید چمران مطیع ولایت و رهبری بودند. شهید چمران در مورد شخصیت ولی فقیه این گونه می‌گویند که من نمی‌گویم ولی فقیه معصوم است، اما ملتی که به امر خدا به امر ولی فقیه اعتماد می‌کنند، خدا اجازه اشتباه به آن رهبر را نمی‌دهد و به نوعی به او معصومیت می‌بخشد.

اگر هر کدام از ما بتوانیم به این ویژگی‌های شهید چمران دست پیدا کنیم آن وقت دانشجوی تراز انقلاب خواهیم شد. امام درمورد شهید رجایی این تعبیر را داشتند که شهید رجایی چیز زیادی نمی‌دانست ولی آن چیزی را که می‌دانست عمل میکرد.

اولین ویژگی دانشجوی تراز انقلابی خوب درس خواندن است. حضرت آقا میگویند اگر فعالیت در تشکلی باعث آسیب رساندن به درس می شود، فعالیت اینگونه را جایز نمی‌دانند.

 

  • photo_2018-12-16_13-18-11

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.