پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
همایش “چرایی انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها” برگزار شد/ دکتر حسینی: اگر به نگاه ها و سخنان حضرت آقا توجه میشد، قطعا وضع بهتری داشتیم. + فیلم

همایش “چرایی انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها” برگزار شد/ دکتر حسینی: اگر به نگاه ها و سخنان حضرت آقا توجه میشد، قطعا وضع بهتری داشتیم. + فیلم

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

همایش “چرایی انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها” با حضور دکتر سید محمد حسینی, وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و قائم مقام سابق وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دوشنبه، ۲۱ آذر در تالار ساختمان جدید دانشکده عمران برگزار شد.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: انقلاب تعریفی دارد؛ در انقلاب باید جابه‌جایی‌هایی صورت بگیرد و آن جابه‌جایی‌ها اساسی باشد و گرنه انقلاب شکست میخورد. در انقلاب باید ساختارها تغییر بکند و اگر این کار انجام نشد، انقلاب منحرف شده و در نهایت ارزشهایی که برایش انقلاب شد عملی نخواهند شد.

وی در ادامه با بیان مثالهایی از نمونه‌های تجربه شده گفت: خود دولت دکتر مصدق با اینکه با حالتی برآمده از مردم و انقلابی بود، ولی چون عناصر داخل دولت همان افراد وفادار به شاه مانده بودند و مصدق چاره‌ای برای آنها نیندیشیده بود، همان‌ها علیه او کودتا کردند. یا اخوان المسلمین مصر؛ آنها هم افراد تشکیلاتی بودند ولی به همان دلایل ذکر شده انقلابشان به ثمر ننشست و یکی از داخل دولت خودشان بر له آنان کودتا کرد.

ایشان در ادامه افزودند: یا امام (ره) دستور داد هر کس که جنایت کرده باید مجازات بشود. بعضی که در کشور بودند مجازات شدند و بقیه فرار کردند. حتی سفارت آمریکا که مرکز توطئه علیه انقلاب شده بود نیز تسخیر شد. امام (ره) به ارتش هم اکتفا نکرد و گفت که انقلاب باید نیروهای خودش را داشته باشد. کارکنان وابسته به رژیم شاه هم پاکسازی شدند. انقلاب تعارف نمی‌کند و دست روی دست نمی‌گذارد.

دکتر حسینی با بیان اینکه بعد از انقلاب هنوز هم دانشگاه‌ها مرکز اشاعه افکار برخی افراد که در غرب تحصیل کرده بودند و آنجا را قبله آمال خود میدانستند و تحت تاثیر آنجا بودند گفت: این افراد به راحتی افکار خود را نشر می‌کردند و تشکل‌های خود را نیز به اتاق جنگ تبدیل کرده بودند و اسلحه نگهداری میکردند.

ایشان با ذکر اینکه برخی افراد تندرو به اسم انقلابی، نیروهایی را از دانشگاه بیرون می‌انداختند، گفتند: اکبر گنجی که هم اکنون در آمریکاست و کارش به انکار اسلام کشیده‌است از این گونه افراد است و بعضی نیز مثل آیت الله مهدوی کنی، این نیروها را جذب و از آنها استفاده میکردند.

قائم مقام اسبق وزیر علوم خاطرنشان کرد: بعد از تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، اسناد زیادی به تصویب رسیدند و ظرفیت بالایی هم دارند ولی از دستور کار خارج شده اند. مشکل ما این است که حرف های زیبا و خوب زیاد میزنیم ولی هنگامی که نوبت به عملگرایی میرسد، کارها را به فراموشی میسپاریم.

آقای دکتر حسینی در ادامه سخنرانی خود به پاسخ سوالات دانشجویان پرداختند و در اولین سوال نسبت به مغفول ماندن یاد و خاطره‌ی شهدایی مانند شهید آوینی و هنر انقلابی فرمودند: از سمت جناح ضدفرهنگی در زمینه هنر سرمایه گذاری بسیاری صورت میگیرد و ما کارگردانان زیادی داریم که بعد از اینکه چند سال از انقلاب گذشت از خارج آمدند و فیلم های سینمایی در رابطه با افول جامعه ایرانی-اسلامی ساختند. البته بعضی عوامل داخلی هم در این امر دخیل‌اند؛ مثلا پارسال فیلمی توسط آقای پرویز شیخ طادی درباره جبهه مقاومت و داعش ساخته شده بود که در جشنواره سینمایی فجر آن را شرکت ندادند.

وی در ادامه با ذکر نقش مخرب کشورهایی مانند انگلیس و انجام این اعمال از طریق جاسوس‌هاشان اشاره‌ای به ماجرای اخیر دو جاسوس انگلیسی کردند و خواستار برخورد قاطع با آنها شدند و تصریح کردند: مگر در کشورهای دیگر به جاسوس ها گل و شیرینی میدهند که ما بخواهیم طبق گفته بعضی ها اینها را آزاد کنیم؟ ما باید قاطع بایستیم و خوشبختانه دستگاه قضایی زیر بار فشارها نرفته است.

ایشان با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب، امام خامنه‌ای (مدظله العالی) در دهه ۷۰ درباره تهاجم فرهنگی فرمودند: برخی در آن زمان گفتند که این توهمی بیش نیست اما بعدها مشخص شد که این واقعیت داشته و حتی بعضی از افراد نیز از خارج مرزهای کشور تغذیه میشدند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنان انتهایی خود در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در باب اهمیت سخنان امام خامنه‌ای در زمینه فرهنگ‌سازی گفت: اگر به نگاه‌ها و سخنان حضرت آقا توجه میشد، قطعا وضع بهتری داشتیم. ایشان درس خارج خود را در مدتی تقریبا طولانی با موضوع موسیقی برگزار میکردند. حضرت آقا فیلم میبینند و تحلیل میکنند، نه فقط از نظر محتوایی، بلکه از لحاظ ساخت شخصیت ها و بسیاری موارد فنی دیگر. این ها را گفتم تا بدانیم حضرت آقا از تمام جنبه ها به مسائل نگاه میکنند و عمل به دید ایشان بسیار حیاتی است.

  • photo_2017-12-12_21-10-18
  • photo_2017-12-12_21-10-17
  • photo_2017-12-12_21-10-19
  • photo_2017-12-12_21-10-18 (2)
  • photo_2017-12-12_21-10-15

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.