سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی
همایش “پسا داعش” با سخنرانی دکتر محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر اسبق ایران در سوریه و لبنان برگزار شد/ دکتر شیبانی: افرادی که از طریق نبرد نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند، سعی دارند تا از طریق سیاسی امتیازاتی را به دست بیاورند. + فیلم

همایش “پسا داعش” با سخنرانی دکتر محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر اسبق ایران در سوریه و لبنان برگزار شد/ دکتر شیبانی: افرادی که از طریق نبرد نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند، سعی دارند تا از طریق سیاسی امتیازاتی را به دست بیاورند. + فیلم

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

همایش پسا داعش با سخنرانی دکتر محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر اسبق ایران در سوریه و لبنان، روز یکشنبه، ۱۲ آذرماه در تالار شهید سلمانی دانشکده کشاورزی برگزار شد.

دکتر رئوف شیبانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دانشجویان فرهیخته شروع به تببین مبانی سیاست منطقه‌ای کردند و در شروع توضیحات خود اصطلاح پوست اندازی سیاسی را تبیین کرده، فرمودند: منطقه‌ای دچار تحول استراتژیک میشود که این ویژگی‌ها را داشته باشد: اولا شاهد نا آرامی ها و درگیری و جنگ های متعددی و مداومی باشد. دوم فروپاشی برخی قدرت ها را در این وضعیت شاهد باشیم. سوم اینکه قدرت های جدید و نوظهور را شاهد باشیم. چهارم اینکه جغرافیا و آرایش سیاسی منطقه تغییر کند و یا در حال تغییر باشد. پنجم، جایگاه قدرت های برتر جابه‌جا بشود و ششم اینکه قدرت های منطقه‌ای جابه‌جا بشود. همانطور که امام خامنه‌ای فرمودند، منطقه در یک پیچ خطرناک قرار دارد که عبور از این مسیر نیازمند ذکاوت بالایی است. در عمل شاهد کاهش نقش آمریکا و تضعیف آن و قدرت روزافزون ایران و نفوذ منطقه و بازیگران غیردولتی چه در بخش مربوط به مقاومت (مانند جریان های مردمی) و غیر مقاومت (مانند جریان های تکفیری)  هستیم.

ایشان با اظهار نظر درباره نقش مخرب آمریکا فرمودند: آمریکا میخواهد از طریق ایجاد آشوب و نا امنی کنترل منطقه را در دست خود نگه دارد و امنیت اسرائیل را پایدار بنماید که با نقش آفرینی ایران و جریان مقاومت، این نوع طرحها (از داعش تا غائله کردستان) عقیم ماند. هنگامی که من در سوریه سفیر بودم به سفیر روسیه گفتم که شما در شورای امنیت حق وتو دارید ولی ایران در منطقه و در کارزار نبرد حق وتو دارد. این ناشی از قدرت مقاومت است که نقشه های استکبار را بر هم ریخته و فرمانده این نبرد که جبهه را رهبری میکرد، حاج قاسم سلیمانی. البته از نقش سردار شهید، حاج حسین همدانی نباید غافل شویم، ایشان از اولین کسانی بودند که هسته‌های مقاومت مردمی در سوریه و حشد الشعبی در عراق را سازماندهی کردند.

سفیر اسبق ایران در لبنان در مورد اتفاقات اخیر پیرامون استعفای سعد حریری توضیح داد: این ماجرا نیز با هوشمندی محور مقاومت حل شد و مشخص بود که بیانیه قرائت شده شده توسط حریری از سوی عربستان علیه ایران و سیاست های آن به وی دیکته شده است. چطور میشود کشوری که قریب به یکسال در آرامش و امنیت از لحاظ سیاسی و اقتصادی و نظامی به سر میبرد، به یکباره با استعفای نخست وزیر مواجه شود. همانطور هم به لبنان برگشت و استعفای خود را پس گرفت.

دکتر رئوف شیبانی گفت: افرادی که از طریق نبرد نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند، سعی دارند تا از طریق سیاسی امتیازاتی را به دست بیاورند. باید بدانیم که دوران نظامی‌گری داعش تمام شده است ولی هنوز تفکر افراطی این گروه از بین نرفته است. البته باید در نظر داشت تا بهترین خروجی ممکن از این تحولات و پتانسیل عظیمی که برای محور مقاومت به خاطر این پیروزی بزرگ به دست آمده استفاده شود. برخی سعی دارند این فرصت بزرگ را صرف سازش کنند اما همانطور که میدانیم، طبق فرموده رهبر معظم انقلاب، امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) مسئله اصلی دنیا اسلام فلسطین است و حتی ذرّه‌ای سازش در مسائل بزرگ جهان اسلام جایز نیست.

سفیر اسبق ایران در سوریه، دو احتمال که از سوی سیاستمداران طرح میشود را مطرح کرد و گفت: یک احتمال این است که حزب الله لبنان را مورد حمله قرار خواهند داد و احتمال دوم نیز حمله به خود ایران است. مشخص است که هر دو این احتمال ها ساقط هستند و هیچ پشتوانه منطقی ندارند. در مورد حزب الله لبنان به خاطر نفوذ و قدرت و نزدیکی که به اسرائیل دارد تقریبا محال است و فکر حمله به ایران هم کلا امکان پذیر نیست و آن هم به خاطر اقتدار بسیار بالای ایران و تاثیر آن در معادلات منطقه‌ای است.

ایشان با ذکر مسائل میان عربستان و اسرائیل در مورد احتمال وقوع این دو پیشامد گفتند: عربستان اسرائیل را به این ترغیب میکند و میخواهد با پول اسرائیل را تطمیع کند و اسرائیل نیز همین تلاش را در قبال عربستان دارد، ولی هیچ یک از طرفین به انجام چنین کارهایی (همان حمله به ایران) راضی نمی‍شوند.

سفیر اسبق ایران در کشور لبنان در انتها و در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره این سخن امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) که فرمودند اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید گفتند: اگر به صورت کارشناسی خدمتتان عرض کنم این طور است که ما واقعا به نابودی رژیم صهیونیستی نزدیک شده‌ایم. پایه های وجودی این رژیم بر چند محور استوار است و یکی از آنها امنیت است و ارتش؛ دیگری مهاجرت است. یعنی اگر رژیم صهیونیستی مهاجر نداشته باشد نمیتواند حیاتی داشته باشد و اگر مهاجر به سرزمین نیاید که دیگر آدمی برای زندگی نیست. این مهاجر با امید امنیت می‌آید. این اسطوره‌ی شکست ناپذیری ارتش از بین رفته است. زمانی میگفتند که ماشین جنگی رژیم صهیونیستی شکست ناپذیر است؛ این خود یک پوشش امنیتی بود و اطمینان بخشی بسیاری برای ساکنان ایجاد میکرد. الآن از بین رفته و اگر جنگی ایجاد بشود نمیتواند از خود دفاع کند. برای مثال میگفتند هیچ پرنده‌ای امکان پرواز بر روی گنبد آهنین را ندارد؛ شما دیدید پهپاد های حزب الله را که به عمق ۴۰۰ کیلومتری سرزمین های اشغالی نفوذ کرده و از مراکز هسته‌ای این رژیم تصویربرداری کردند و کسی متوجه نشد. غوغایی شد و وضعیت امنیتی شان زیر سوال رفت. یک مورد دیگر این که آنها میگفتند نباید جنگ به داخل خاک ما کشیده بشود ولی حزب الله موفق شد جنگ را به داخل سرزمین های اشغالی بکشد و تل‌آویو و حیفا را مورد اصابت موشک قرار داد و این در جنگ های این رژیم چیز بی‌سابقه‌ای است.

 

 • photo_2017-12-05_12-59-44
 • photo_2017-12-05_13-00-05
 • photo_2017-12-05_12-59-48
 • photo_2017-12-05_12-59-47
 • photo_2017-12-05_12-59-50
 • photo_2017-12-05_13-03-44

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.