سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
همایش سرنوشت ملت ها در پرتو علوم انسانی برگزار شد/ رفیعی آتانی: مهمترین مسئله علوم انسانی اجتماعی این است که علیرغم مفید نبودن، صحیح هم نیستند. موضوعش مردم ما نیستند. + فیلم

همایش سرنوشت ملت ها در پرتو علوم انسانی برگزار شد/ رفیعی آتانی: مهمترین مسئله علوم انسانی اجتماعی این است که علیرغم مفید نبودن، صحیح هم نیستند. موضوعش مردم ما نیستند. + فیلم

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجوی دانشگاه تبریز؛

همایش “سرنوشت انسان‌ها در پرتو علوم انسانی ۲″، چهارشنبه ۲۲ آذرماه در آمفی تئاتر دانشکده حقوق و علوم اجتماعی با سخنرانی جناب آقای دکتر عطااالله رفیعی آتانی، دبیر کنگره‌ی بین المللی تحول در علوم انسانی برگزار شد.

در ابتدای این همایش، سخنان امام خامنه‌ای (مدظله العالی) در مورد تحول در این عرصه پخش شد که قسمتی از آن عبارت بود از: ما ۲ میلیون دانشجوی علوم انسانی داریم و این ظرفیت عظیمی است. ما نیازمند تحول در علوم انسانی هستیم. نباید خود را از کار فکری و فطری دیگران بی‌نیاز بدانیم، ولی بدانیم مبنای علوم انسانی غربی توحیدی نیست و باید در جهت اصلاح این روند درآییم.

در ادامه‌ی برنامه آقای دکتر رفیعی آتانی صحبت های خود با ارائه‌ی تعریفی از علوم انسانی و اجتماعی گفت: مجموعه‌ای از دانشهایی هستند که مسئولیتشان، توصیف، تبیین، پیش بینی و تا حدی تجویز در قلمرو کنش انسانی است. یعنی وظیفه ی خود میدانند که  این کار را انجام دهند. این معنای عام آن است. ولی هم‌اکنون، آن علوم انسانی که ما با آن سر و کار داریم، محصول دوران جدید غرب است؛ یعنی دانش هایی‌اند که کنش‌های انسان جدید غربی را پیش بینی و تبیین کردند. جالب است بدانید که نظریه‌های توسعه نیز اکثرا غربی اند.

وی در ادامه با بیان اینکه هر ملتی حق دارد برای فلسفه زندگی خودش راهی دیگر برگزیند گفت: اگر اینطور شود دیگر نمی توان این انسان را در چارچوب فلسفه قبلی تعریف کرد، توضیح داد یا برایش توصیه‌ای کرد و برنامه‌ریزی انجام داد. یعنی این علوم انسانی و اجتماعی در بهترین حالت، صادقانه ترین گزارشی است از تحقق فلسفه غربی در بخش جوامع انسانی. اصلا مهمترین مشکل این است که جهانی نیست و همه انسانها اینگونه نیستند. ثانیا انسان لزوما خوبی هم نیست. ادامه‌ی این روند نیز یعنی بازتولید همه انسانها بر اساس علوم انسانی غربی.

عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: ما از سال ۶۸ تصمیم گرفته‌ایم که کشور را بر اساس علوم اقتصاد آزاد اداره کنیم. یعنی به صورت رویکرد مین‌استریم (Mainstream) دانش اقتصاد اداره بشود. ما میبینیم که این مبنا، انسان خودش را آفرید و از نظر فرهنگی جامعه دچار تحول کرد. مردم کشور ما از سال ۶۸ دچار یک دگردیسی شدند. امروزه نیز علوم انسانی و اجتماعی دارد نقش دین و ایدئولوژی را در جوامع بازی میکنند. ظاهرش این است که میگوید میخواهم واقعیت را توضیح بدهم و رویکرد پوسیتیو دارم، میخواهم پیش بینی کنم. اما بحث این است که این دید توصیف و پیش بینی یک واقعیت خاص بوده است و آن واقعیت زندگی مردمان مغرب زمین و آن واقعیت خاص نمیتواند مبنای نگرش به تمام انسانها در تمام جوامع باشد.

رفیعی آتانی با اشاره به ویژگی و مطلوب انسان جدید و قدیم غربی که همان آزادی است افزود: انسان غربی مبنای زندگی خود را آزادی از خدا، آزادی از جامعه، آزادی از طبیعت و آزادی از همه محدودیت‌ها که ارتباطات محیطی با آنها به وجود می‌آورد بنا گذاشته‌است. مسئله جدید این انسان آزادی است که مبنای آن اومانیسم بود که میگفت انسان را باید به جای خدا و همه چیز محور قرار داد.

دبیر کنگره‌ی بین المللی تحول در علوم انسانی گفت: غرب در حال بازتولید خودش به وسیله علوم انسانی اجتماعی در جوامع مختلف دنیاست. حتی کشورهای شرقی نیر در تلاشند تا از این تهاجم در امان بمانند حتی اگر با ما اختلاف بنیادین داشته باشند. این علوم انسانی میخواهد همه را به یک انسان واحد غربی تبدیل کند. اگر توجه داشته باشیم میبینیم که علوم انسانی اجتماعی، فضای زندگیمان را به وجود آورده‌اند.

وی افزود: اما راه چاره چیست؟ یک اینکه بپذیریم که برای نیازهای خودمان، خودمان دانش تولید کنیم و حداقل پدیده های اجتماعی را با ارزش های خودمان توضیح دهیم. مثلا مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها. مطلب دوم اینکه تئوری باید برآمده از واقعیت زندگی خودمان باشد، این طور نباشد که اساتید به دانشجو یک رفرنس پایه از منابع غربی معرفی کنند و فرصت فکر از او گرفته شود و او مجبور باشد برای نمره گرفتن مطالعات خود را بر آن پایه انجام دهد. این یعنی مطالعه‌ی تطبیقی؛ این یعنی از خودمان فکر نداشته باشم.

مدیر بنیاد پژوهشی الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت اظهار داشت: مهمترین مسئله علوم انسانی اجتماعی این است که علیرغم مفید نبودن، صحیح هم نیستند. موضوعش مردم ما نیستند. بحران این جاست که برای جامعه ما به وجود نیامده است و حتی اصرار هم نمیکنم که اسلامی باشد! ولی مطابق با جامعه‌ی ما باشد.

دکتر رفیعی آتانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه انسان جدید غربی با انقطاع از خدا به واقعیت ها نگاه کرد فرمود: واقعیت مملو از خداست. اگر کسی تصمیم بگیرد بدون خدا واقعیت را ببیند، خدا را ندیده است بلکه، خود واقعیت را نیز ندیده است. تصمیم میگیرند انسان را بشناسند، اما انسان مرده، انسانی که هیچ نسبتی با واقعیت آدم ندارند. پس می‌شود نتیجه گرفت که انسان غربی از واقعیت تهی است. انسان قوی ترین جلوه خداست. اینها میخواهند انسان را بشناسند، ولی او را تجزیه کردند و از خدا خالی؛ و نمی شود برای شناختن چیزی آن را از مهمترین ماهیت وجودی اش جدا کرد.

  • photo_2017-12-19_00-06-49
  • photo_2017-12-19_00-06-51
  • photo_2017-12-19_00-06-45
  • photo_2017-12-19_00-06-44

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.