سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی
همایش افتتاحیه حلقات صالحین برگزار شد/ حجت الاسلام و المسلمین سالک: شرط مجاهدت در راه خدا مبارزه با نفس طاغوت است.

همایش افتتاحیه حلقات صالحین برگزار شد/ حجت الاسلام و المسلمین سالک: شرط مجاهدت در راه خدا مبارزه با نفس طاغوت است.

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

امروز یکشنبه ۲۹ مهرماه همایش افتتاحیه طرح عظیم صالحین با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سالک و با حضور پرشور دانشجویان جویای حق، در آمفی تئاتر شماره سه دانشکده حقوق و علوم اجتماعی برگزار شد.

این همایش با تلاوت آیاتی چند ازکلام الله مجید شروع شد و در ابتدای برنامه محمدرضا سلطان‌زاده، مسئول بسیج دانشجویی استان، به سخنرانی پرداختند.

ایشان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ما یک رنسانس عظیم در دنیا بود خاطر نشان کردند: انقلاب ما رنسانسی بود که کاملا خلاف جهت رنسانس در جهان مسیحیت و اروپا اتفاق افتاد. یکی از بهترین و زیباترین دستاوردش همین بحث امامت و امت بود. یعنی بین امام و امت هیچ فاصله‌ای نیست هر چه هست بین امام و امت پیوستگی و ارتباط عمیق عاطفی و معنوی و روحانی است. بسیج یعنی اینکه ما هم سهممان را و تکلیفمان را درجوار آن امت‌سازی ایفا کنیم؛ نمیشود جهت همه خواسته‌ها و سوالات به سمت امام باشد. طبیعتا اگر امت آماده نباشد امام تنها و بی‌کس خواهد بود.

در بخش دوم این همایش  حجت الاسلام و المسلمین سالک برای سخنرانی به روی سن تشریف آوردند که در ادامه به بیان بخش‌هایی از سخنان ایشان می‌پردازیم:

“قل بفضل الله و رحمته و برحمته”؛ من که باشم، که بر آن خاطر عاطر گذرم/ لطف‌ها میکنی ای خاک رهت تاج سرم

هر اتفاقی که در عالم می‌افتد به اذن‌الله است؛ هر موفقیت و پیروزی که است اگر به اشخاص نسبت داده شود اول انحراف است؛ “ولاحول ولاقوه الا بالله العلی العظیم”؛ پیغمبر میفرمایند تو نیستی که هدایت میکنی هدایت دست خداست. “یا شدید القوا ” و “یا شدید المحال”، شدید القوا خداست. شدیدالمحال خداست. اول اوست و آخر اوست. همه کاره خداست؛ اولین و آخرین رمز موفقیت انبیا در حرکت های توحیدی و انقلابی شان “ان اعبدوا الله واجتنبوا الطاغوت” است. اگر بندگی ظهور پیدا کرد و انسان خودش را در انجام کارها ندید، او به جای بنده‌اش میشیند و کارها را جلو میبرد. البته مبارزه با طاغوت میخواهد.

حجت الاسلام و المسلمین سالک با اشاره به اینکه طاغوت چیست ادامه دادند: طاغوت نفس خبیثی است که در درون همه‌ی ما جا دارد و اگر بتوانیم بر این نفس مسلط شویم، میتوانیم در راه خدا مجاهدت کنیم و مقابل طاغوت‌های بیرونی که بروز و ظهور همین طاغوت درونی شان است به صورت نمرود، فرعون، استکبار جهانی بایستیم مبارزه کنیم تلاش کنیم و در این راه جانمان را تقدیم حضرت دوست کنیم. پس مستقل دیدن یعنی تار دیدن عالم. یک مستقل در عالم وجود دارد و آن هم خداست. ” قولوالااله الا الله تفلحوا” توحید، کلمه الله، اگر انسان این دید را به فضل و لطف الهی به دست آورد میتواند در مبارزه علیه طاغوت از هیچ چیز نترسد. جلو برود و حرکت کند و مبارزه کند. این مسیر تاریخی است که از حرکت انبیا شروع شده است و این ودیعه انقلاب اسلامی که امروز با زحمات هزار ساله‌ی انبیا مخصوصا امام شهدا به دست ما رسیده‌است و تمامی ندارد. حرکت امت به سوی تمدن و منجی که همه منتظر او هستند. نه شیعه، نه مسیحی، نه یهودی؛ انسان منتظر منجی است.

حجت الاسلام و المسلمین سالک با خاطرنشان کردن وظیفه آحاد دانشجویان گفتند: وظیفه ما تلاش در مسیر این حرکت عظیمی است که از انبیا شروع شده و ختم به وصی آخر میشود که همه منتظر او هستند. امام صادق(ع) میفرمایند اگر درکش کنند نوکری امام زمان را میکنند نه نوکری یک شخص، بلکه نوکری یک حرکت، حرکت به سمت تمدن، حرکت به سمت ظهور، ظهور خوبی‌ها، ظهور توحید. انقلاب ما مسیرش چنین مسیر روشنی است. اینکه حضرت آقا میفرمایند من به آینده امیدوارم، چون چنین افق کلان و راهبردی دارند. و البته از ما هم این مطالبه را دارند از نخبگان جامعه، از دانشجویان، از حوزویان و اقشار موثر جامعه؛ و یکی از مطالبات حضرت آقا نگاه کلان و راهبردی به مباحث انقلاب اسلامی  است. بدانیم کجا هستیم، چه زحماتی کشیده شده، و انقلاب در ۵۷ نمانده است و به سمت اهداف حرکت دارد. بدانیم که در این راه خیلی‌ها جانشان را فدا کردند.

حاج آقا سالک افزودند: کسانی که از امام حسین(ع) پیروی کردند. مثل شهید حججی‌ها هم در مبانی، هم در تفکرات و اعتقادات و هم عملا نشان دادند، سر دادند تا آرمان‌ها و انقلاب حفظ شود. برای اینکه این انقلاب به اینجا برسد خون‌ها ریخته شده، سرها به دار رفته، شکنجه‌ها  شده و این یک نعمتی دست ماست که در قبال آن وظیفه‌ای داریم. شجره‌ی طیبه بسیج و حلقه‌های صالحین، حلقه‌های ایجاد تفکر تربیتی و انقلابی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی است؛ هم اعتقاد و تربیت و هم حرکت انقلابی. باید تربیت شویم چون انسان‌های تربیت شده میتوانند حرکت کنند. حضرت آقا فرمودند ما هزاران حججی در جامعه داریم؛ باید همدیگر را پیدا کنیم، منسجم شویم، متشکل بشویم و حرکت کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین سالک با بیان دو نکته از حضرت آقا (دام ظله) ادامه دادند: امروز باید در حلقه‌های صالحین و هر حلقه‌ای که نیروهای جوان مومن انقلابی دور هم جمع می‌شوند تمسک به مرجعیت فکری و اندیشه ولایت در آنجا شکل بگیرد؛ ما اجازه ندهیم رابطه بین امت و امامت قطع شود و باید پرررنگ شود. لذا اندیشه‌ی آقا را باید به عنوان حجت سر دست بگیریم. باید بدانیم الگوی تربیت معنوی حضرت آقا چیست، الگوی تربیت انقلابی آقا چیست. حضرت آقا فرمودند ما جوان مومن و انقلابی می‌خواهیم. این‌ها را باید از بیانات آقا استخراج و استفاده کرد و بعد عمل کرد، کار تشکیلاتی و منسجم انجام داد و بعد یک حرکت مجاهدانه عظیم در جامعه، یک حرکت جهاد تبیینی انجام داد. امروز جامعه ما نیاز به تبیین دارد نیاز به حرکت هدایت‌گرانه به سمت آرمان‌ها دارد لذا  باید یک سری اقداماتی برای تربیت و هدایت سیاسی مردم انجام داد. آیا مجلس و دولت و قوه قضاییه ما در تراز انقلاب اسلامی است؟ حضرت آقا میفرمایند: نه، نه اینکه منحرف هستند، کند هستند! این ظرفیت متراکم نعمت‌های خدادادی اعم از نعمت‌های طبیعی، ظرفیت استعدادهای جوان، همین‌ها چندین برابر در کشور موجودند ولی باید ظرفیت آزاد شود. این هم ممکن نیست مگر با ارتقا سطح ایمانی و انقلابی آحاد مردم.

حجت الاسلام و المسلمین سالک با اشاره به درخواست امام خامنه‌ای (مدظله العالی) از قشر دانشجو ادامه دادند: مردم اسلام و انقلاب و آرما‌ن‌ها را میخواهند؛ لذا ما باید مطالبه‌گر باشیم. یکی از درخواست‌های اکید حضرت آقا از جنبش دانشجویی مطالبه‌گری است. البته فرمودند سراغ مصادیق رفتن کج‌سلیقگی است و راه را خودشان نشان دادند. ایجاد فضای انقلابی در جامعه به طوری‌که مانند اول انقلاب یکی خجالت بکشد حقوق نجومی بگیرد. این فضای فرهنگی باید شکل گیرد و جوان‌ها و دانشجویان ظرفیتی هستند که در کشور باید از آن استفاده کنیم. البته نه مبارزه با معلول بلکه باید دولت و مجلس انقلابی باشد، انقلابی به معنای این‌که حیات طیبه را برای مردم  به ارمغان بیاورند؛ رفاه در عین عدالت، رفاه در عین معنویت.

حجت الاسلام و المسلمین سالک در انتها با توجه به نزدیکی اربعین و چهلم مصیبت عظیم عاشورا فرمودند: زائرانی که در این راه قدم برمی‌دارند به یاد بچه‌های امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) هم باشید. اگر ما این راه را طی میکنیم، نرسیده به موکب جلوی ما را میبندند و ما را با احترام به داخل موکب‌ها راهنمایی میکنند و پذیرایی میکنند، به یاد سه ساله امام حسین هم باشیم که پای پیاده با دست‌های بسته پشت ناقه‌ها کشانده میشد و گاهی زمین میخورد. نقل میکنند وقتی غساله در شام حضرت رقیه را غسل میدادند گفتند کس و کار این دختر کجاست؟ من سوالی از ایشان دارم. حضرت زینب کبری فرمودند بگو چه شده؛ گفت بدن این دختر با چه مرضی از دنیا رفته؟ چرا بدن او سرتاسر کبود است؟

 

 • photo_2018-10-22_13-53-33
 • image_2018_10_21-23_43_22_928_vAe
 • image_2018_10_21-23_43_22_601_ryz
 • photo_2018-10-22_13-53-32
 • photo_2018-10-22_13-01-29
 • image_2018_11_13-12_58_50_590_qhw

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.