سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی
همایش اختتامیه راهیان نور و یادواره شهدای دانشجو در مسجد دانشگاه تبریز برگزار شد

همایش اختتامیه راهیان نور و یادواره شهدای دانشجو در مسجد دانشگاه تبریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

اختتامیه ۲۶امین دوره راهیان نور و یادواره شهدای دانشجویی  ۸ سال دفاع مقدس دانشگاه تبریز، دوشنبه ۹ اردیبهشت ماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین اکبری، روایت گری حاج جواد تاجیک  و مدیحه سرایی کربلایی ابوذر بیوکافی و با حضور گرم دانشگاهیان برگزار شد.

 در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین اکبری با اشاره به این که راهیان نور یکی از عملیات مهم جنگ نرم می‌باشد بیان کردند:

راهیان نور؛ در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و رسیدن به اهداف بلند انقلاب اسلامی که همانا رسیدن به تمدن اسلامی است و با ظهور حضرت ولی عصر(عج) به طور کامل محقق خواهد شد؛ خیلی مهم و تاثیرگذار است.

انقلاب اسلامی در دنیای تاریک و ظلمانی بشریت که قبل از آن، جبهه باطل و استکبار و شیطان بر دنیا غلبه کرده بود، حرف جدیدی برای گفتن داشت. انقلاب اسلامی انفجار نوری بود که شروع شد و در این دنیای ظلمانی، نور رفته رفته بازتر و روشن‌تر می شود تا ان‌شاءالله منجر به طلوع خورشید ولایت بشود. بشریت مسیری را خواهد رفت که تشنه‌ی حق، حقیقت و فطرت شود. زمانی که حضرت ولی عصر(عج)  ظهور خواهند کرد  و سیصد و سیزده نفر از یارشان با طی الارض محضر حضرت ولی عصر(عج) جمع شوند و وقتی ایشان همه یاران خود را به کشورهای دنیا پخش کردند مردم با جان و دل می‌پذیرند. باید تمام بشریت به این فهم و شعور برسند که وقتی حضرت ظهور کردند با جان و دل بپذیرند.

انتظار فرج معنایش این است که ما در این مسیر حرکت بکنیم و دنیا و تمام افراد بشریت به این رشد برسند که حضرت وقتی آمدند با جان و دل قبول کنند. بشریت رفته رفته رشد می کند و اسلام بر مبنای فطرت است ولی شیطان همیشه غلبه کرده و به زور مردم را می‌خواهد به جهنم ببرد. استکبار این است به زور به جهنم می برد اما اسلام و انقلاب اسلامی و نظام اسلامی جلویش را خواهد گرفت.

ایشان با اشاره به این کلام رهبر معظم انقلاب (دام ظله) که انقلاب اسلامی حرف نو برای بشریت آورده است بیان کردند: این انقلاب بر مبنای انسان شناسی حقیقی بنا شده است و عالم خلقت طوری هست که تکوینا درآخر به تمدن اسلامی خواهد رسید و اقتضاء نظام خلقت این هست که بلاخره حق، حاکم خواهد شد چون حق از طرف خدا است. انقلاب اسلامی هم که بر مبنای انسان شناسی حقیقی است؛ بنابراین لاجرم راهش منجر به آن خواهد شد البته فراز و نشیب خواهیم داشت اما در آخر به آن می رسیم.

ایشان با اشاره به  این که مطالب قرآن قواعد خلقت است و مبانی آن برگرفته از حقیقت است، ادامه دادند: خدواند در قرآن می‌فرمایند: «وَالْعَصْرِ، إِنَّ الإنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ» خداوند در این آیه قسم خورده است که تمام انسان‌ها در زیان‌اند خسران یعنی زیان کاری اگرچه که در ظاهر معلوم نباشد. انسان هر چه قدر هم که پیشرفت کند در زیان است مگر آن هایی که ایمان آوردند. اگر بشریت بخواهد از خسران نجات پیدا کند باید ایمان بیاورد اگر دنیا بخواهد به سعادت برسد باید ایمان به خداوند، انبیاء، معاد، توحید داشته باشد. اگر ایمان نداشته باشد در خسران است. قدم اول ایمان است. این‌ها راهبرد است که به ما نشان می‌دهد. وقتی که می‌گوییم راهیان نور عملیات است همین است راهیان نور باعث تقویت ایمان دانشجو می شود. آن‌هایی که از راهیان نور برمی‌گردند ایمانشان قوی‌تر می شود و در وجودشان برای تقویت ایمان جرقه ایجاد می‌شود و برای تقویت ایمانشان برنامه می‌ریزند. «إِلا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ» ایمانِ تنها به درد نمی‌خورد عمل صالح می‌خواهد. ایمانی که عمل صالح  تولید می‌کند. ایمانی که شهید فهمیده‌ها شهید باکری‌ها، احمدی‌روشن‌ها، چمران‌ها تولید کند. این ایمان به درد می‌خورد. ایمان انسان را به تحرک می‌اندازد. ایمانی که خانه بنشینم تنهایی نماز شب بخوانم و ذکر بگویم و با جامعه کار نداشته باشم با رهبر کار نداشته باشم با گام دوم کار نداشته باشم، این ایمان نیست یک حالات زودگذر انسانی است. ایمان باید پشت سرش فعالیت جهادی بیاید.  به همین خاطر حضرت آقا به تقویت ایمان و تحول معنوی  تاکید می‌فرمایند. این تحول معنوی است که کارساز است ایمان هر چه قدر قوی تر باشد؛ زحمت و زحمت کشیدن برای انقلاب و نظام و همچنین تلاش علمی در عرصه‌های مختلف بیشتر می‌شود. اگر ایمان قوی بشود فرد خسته نمی‌شود و عمل صالح انجام می‌دهد. صالح بودن عمل هم برای خودش معیارهایی دارد. اعمالی که اخلاص داشته باشد، هم حسن فعلی و هم حسن فاعلی داشته باشد؛ عمل صالح است.

اگر جامعه اسلامی و بعد از آن هم تمدن اسلامی ایجاد بشود، دولت اسلامی باید ایمان و عمل صالح را تقویت بکند. باید برای تقویت ایمان و عمل صالح برنامه ریزی کرد.

 «وَ تَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ» ایمان و عمل صالح تنها برای خود فرد نیست،  باید نسبت به دیگران و جامعه بی‌تفاوت نباشیم و  همدیگر را به حق توصیه کنیم. این کلمه حق خیلی مهم است یعنی این انسان‌شناسی  بر مبنای حقیقت است. باید همدیگر را به ولایت، دین، اسلام، توحید توصیه کنیم. اگر این کار را نکنیم در خسران و زیان هستیم. منظور از زیان یعنی چه؟ در تجارت وقتی سرمایه می‌رود و چیزی به دست نمی‌آوریم زیان دیده‌ایم. عمر انسان سرمایه است. در گذشت لحظه‌ها؛ ایمان و عمل صالح‌مان چگونه است.

«وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ»  آیا همدیگر را در مقابل پرچم شیطانی که هر لحظه به لحظه توصیه به باطل می‌کند، به حق توصیه می‌کنیم؟ حق همان طاعت الهی است. در صلوات شعبانیه آمده است: «وَ اعْمُرْ قَلْبِي بِطَاعَتِكَ وَ لا تُخْزِنِي بِمَعْصِيَتِكَ» ( قلبم را با طاعتت آباد كن، و به نافرمانى از خود رسوايم مساز) معصیت انسان را خوار می‌کند.

و در پایان افزودند: و در مورد «وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ، این راهِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ» زحمت می‌خواهد، خون دل می‌خواهد، نه تنها کمک نمی‌کنند بلکه سنگ هم می‌اندازند. هر کس در راه خدا باشد در راه رهبر باشد و حرف‌های رهبر را بخواهد عملیاتی بکند باید توهین بشنود وگرنه باید به راه خودش شک کند.

راه بندگی خدا، راه ائمه (ع) همیشه با مشکلات بوده است.

شهدا این را به ما یاد دادند که از تشنگی هم بمیریم باید صبر کنیم. باید از خانواده و دلبستگی و مقام و مدرک و راحت طلبی خداحافظی کرد و دل کند وگرنه راهیان نوری نیستیم چرا که لازمه‌ی آن معنویت است. اگر انگیزه غیر خدایی باشد خسته می شوید.


 • photo_2019-05-03_12-41-19
 • photo_2019-05-03_12-40-57
 • photo_2019-05-03_12-40-58
 • photo_2019-05-03_12-41-13
 • photo_2019-05-03_12-41-25
 • photo_2019-05-03_12-41-13
 • photo_2019-05-03_12-41-03
 • photo_2019-05-03_12-41-05
 • photo_2019-05-03_12-46-52

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.