سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
“نقش ولایت فقیه در زمینه سازی ظهور” با سخنرانی دکتر رجبی دوانی برگزار شد/ دکتر رجبی دوانی: شیعه امر ولایت را به قدری مهم میداند که آن را به عنوان یک واجب عقلی قبول دارد، نه شرعی. + فیلم

“نقش ولایت فقیه در زمینه سازی ظهور” با سخنرانی دکتر رجبی دوانی برگزار شد/ دکتر رجبی دوانی: شیعه امر ولایت را به قدری مهم میداند که آن را به عنوان یک واجب عقلی قبول دارد، نه شرعی. + فیلم

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

همایش نقش ولایت فقیه در زمینه سازی ظهور با سخنرانی جناب آقای دکتر رجبی دوانی، معاون پژوهش دانشکده علوم اجتماعی و فرهنگی و استادیار دانشگاه امام حسین (ع)، چهارشنبه، ۸ آذر ماه در ساختمان جدید دانشکده عمران دانشگاه تبریز برگزار شد.

دکتر رجبی دوانی در ابتدا ضمن اشاره به فعالیت های تشکل‌های انقلابی دانشگاه تبریز علی الخصوص بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز و تقدیر از آنها بابت این حجم از فعالیت در جهت اهداف انقلاب اسلامی، مراتب سپاس و قدردانی خود را از شهیدان مدافع حرم و مریدان نظام اسلامی اعلام نمودند.

ایشان با شروع بحث و با تبیین اهمیت ولایت فرمودند: ولایت حقیقی از آن خداست که بعد از آن به پیامبر و سپس به ائمه معصومین و بعد از آن نیز به ولی فقیه میرسد که خود در طول ولایت امامان و ائمه است. ولایت خیلی بیشتر از حکومت بر مردم است، یک اشتباهی که بعضی سیاستمداران ما کردند این بود که فکر میکردند که ولایت حضرت امیر ناشی از رای مردم و موافق بودن آنهاست که این کاملا برداشتی غلط و خلاف آیه قرآن یعنی آیه ۵۵ سوره مائده «اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوة و یؤتون الزّکاة و هم راکعون» بنا براین اگر شان ولایت پایین بود، خود را به اندازه‌ی سلطانی کوچک نمیکرد؛ مانند اینکه یک رئیس جمهوری بگوید من بر شما ولایت دارم! پس هیچ موجودی به غیر وجود باری حق تعالی و کسانی که او تعیین میکند بر مردم ولایت ندارند. ولی خدا وظیفه‌ای فراتر از حکومت‌داری دارد و باید دین مردم را برای آنها تبیین کند. به تعبیر امیرالمومنین اگر کسی در جایگاهی قرار بگیرد که آن لباس برای او دوخته نشده است، دین مردم را خراب می‌کند. همانند افرادی که احکام رسول خدا را تغییر دادند با اینکه خود در زمان پیامبر به آنها عمل می‌کردند.

معاون پژوهش دانشکده علوم اجتماعی و فرهنگی دانشگاه امام حسین (ع) با بیان اینکه ولایت محور وحدت مسلمانان است، ادامه دادند: اگر من از شما بپرسم که آیه‌ای در مورد این وحدت بیاورید، مطمئنا همه یاد «و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» می‌افتید. برخی میگویند این «حبل» قرآن است؛ به عنوان نمومه در کشور لیبی امروز، ۷میلیون نفر جمعیت وجود دارد، یک میلیون نفر حافظ کل قرآن دارد؛ آیا این قرآن باعث وحدت آنها شده است؟ که اینطور دارند شکم هم را در میدان نبرد میدرند و  حتی بعضی شان میگویند صد رحمت به زمان قذافی! همه هم یک نژاد و زبان و مذهب دارند. پس قرآن فی نفسه باعث وحدت نیست. مراجعه بفرمایید به تفاسیر شیعه، امام صادق (ع) میفرمایند حبل الله ولایت ما اهل بیت است. حتی حضرت آقا هم ۲ بار بیان فرمودند که غدیر میتوانست باعث وحدت مسلمانان باشد اما نشد.

دکتر رجبی دوانی ادامه دادند: صاحب ولایت برای سعادت مردم و جامعه دل میسوزانده، کدام حکومت هست که دنبال سعادت تک تک مردم باشد؛ یک حکومت خیلی هنر بکند این است که سطح عمومی جامعه را از نظر رفاهی، اقتصادی و امنیتی بالا بیاورد. اما این که تک تک افراد سعادت مند بشوند، این را هیچ حکومتی کاری ندارد! باز یکی از مسئولان یک اشتباهی کرده بود که گفت حکومت مسئولیت ندارد مردم را به بهشت بکشاند. حکومت اسلامی نه این که با زور بخواهد این کار را بکند، نه، او دلش میسوزد برای سعادت مردم، دلش برای این جامعه اسلامی میتپد. امام حسین ولایت داشتند و حکومت نه؛ و یک مثال واضح راه امام به سمت کربلا بود. ایشان هر فردی را که میدیدند دعوت به پیوستن به خودشان میکردند، ایشان که میدانستند چه اتفاقی برایشان خواهد افتاد و یزید بر تخت حکومت خواهد ماند، چرا دعوت میکردند، چون هدفشان سعادت و نجات مردم در این راه بود، زهیر نجات پیدا کرد و عمر سعد لعنه الله و عبید الله بن حر این شایستگی را نداشتند و به این جایگاه نرسیدند.

ایشان در ادامه صحبت های خود تاکید کردند: بر اساس آیه قرآن کسانی که ولایت خدا و پیامبر و امیرالمومنین (ع) را بپذیرند و مطیع ولایت باشند، خدا میفرماید: «فان حزب الله هم الغالبون» حزب خدا همیشه پیروز است. وعده خدا هم تخلف ناپذیر است، یعنی هیچ کس نمیتواند در برابر حزب الله بایستد. چرا کشورهای اسلامی در اطراف ما این همه گرفتاری دارند، چون این مسئله را جدی نگرفتند. ولی شیعه این امر را به قدری مهم میداند که آن را به عنوان یک واجب عقلی قبول دارد، نه شرعی. لذا آن را جزو اصول دین خود آوردند. همانطور که خداوند پیامبر میفرستد، برای هدایت جامعه امام هم باید بفرستد. پیامبر هم فقط نقش معرفی کننده دارد، پیغمبر که تعیین نکرد، خداوند دستور فرستاد که علی امیر مومنین است.

استادیار دانشگاه امام حسین افزود: حضرت ابراهیم بعد از ۱۲۰ سال پیغمبری و مقام رسالت، بعد آزمایش ذبح حضرت اسماعیل به مقام امامت رسید. «انی جاعلک لالناس اماما»

دکتر رجبی دوانی در بخش دیگر از سخنان خود فرمودند: امام زمان باید غایب میشد وگرنه این وجود مقدس توسط دستگاه خلافت که نظارت های بسیار شدیدی بر خانواده ایشان داشت، بنا بر کشتن ایشان داشت. حکومت بنی عباس فکر می کرد که میتواند نور خدا را خاموش کند و لی این طور نشد. لذا خدا غایبشان کرد تا موقعی که مردم به سطح فهم و شعوری برسند و نیاز به حجت را احساس کنند تا ولی عصر با اذن خداوند ظهور کنند. بعد از سال ۲۶۰ که امام غایب شدند تا حالا تقریبا ۱۲۰۰ سال گذشته است، آیا شیعه باید تحت سلطه‌ی طاغوت باشد یا تحت ولایت امام زمان و ولی فقیه؟ خود حضرت ولی عصر هنگام مرگ نائب آخرشان به او گفتند: بگویید به مردم که نیابت خاصه تمام شده و به سمت علمای صالح بروید. به سراغ راویان حدیث ما بروید که اینها حجت من هستند و من هم حجت خدا ام بر شما.

معاون پژوهش دانشکده علوم اجتماعی و فرهنگی دانشگاه امام حسین (ع)  با اشاره به دو مقطع تاریخی و حساس در تاریخ بعد غیبت صغری دو نظام پادشاهی آل بویه و صفویه را به عنوان نمونه ذکر کردند و ضمن تقدیر از خدمات این دو حکومت گفتند: اصل بر این است که حکومت در دست ولایت فقیه باشد و اگر اینطور نباشد حتی اگر حاکم، مومن و معتقد باشد، سلطان جائر خوانده میشود. شاه طهماسب شیعه واقعی و معتقد به ولایت فقیه بود و خدمات بسیاری کرد و دست علمای اسلام برای گسترش مذهب جعفری را به شدت باز گذاشت؛ ولی به هر حال یک سلطان جائر بود. با همه ی خدمات، حکومتشان مشروع نبود.

ایشان ادامه دادند: ما باید شکر کنیم که در دوره‌ای قرار گرفتیم که مردم به این شعور و آگاهی رسیده بودند که قیام کردند و حکومتی بر مبنای ولایت فقیه تشکیل شد. بنده عرض کنم، نائب عام امام زمان (عج) از جهاتی شانش بالاتر از نائب خاص حضرت است، نائب خاص رابط امام و مردم بود و شئون او شامل حالش نمیشد؛ اما نائب عام شئون امام شاملش میشود و میتواند حکومت کند و این توفیق در عصر ما حاصل شد. حال این ولایت چه ارتباطی با ظهور دارد؟ امامت و ولایت شانی جهانی دارد. حاکمیت ولایت امید و انتظار را در بین مستضعفان زنده کرد، زمانی انقلاب ما شکل گرفت که جامعه بشری به دین و ارزش های دینی پشت پا زده بود و اصلا مطرح نبود. چند قرن بود که دیدگاه اومانیستی غرب حاکم شده بود. ولی انقلاب اسلامی این را به هم زد و دین را در سیاست دخیل کرد و با عملکرد خود نشان داد که میتوان در برابر ظلم ایستاد. چهارمین ارتش بزرگ دنیا را رژیم ایران داشت. استراژیست ها احتمال سقوط رژیم پوسیده آل سعود را میدادند ولی ایران را هرگز. انقلاب ما در دنیا و در دل مستضعفان امیدی ایجاد کرد، باورنکردنی.

دکتر رجبی دوانی با بیان مثال هایی کاربردی از به وجو آمدن امید دردل مظلومان با مثال زدن شیخ زکزاکی گفتند: شیخ زکزاکی سنی بود و لی تحت تاثیر انقلاب ایران و امام خمینی (ره) شیعه شد و ۲۰ میلیون از ۸۰ میلیون نفر جمعیت نیجریه را شیعه کرد. چیز ساده‌ای نیست، اینها زمینه سازی برای ظهور است. یا در تایلند که در ایران به عنوان مرکز فساد مشهور است، مسلمانان سنی وجود دارند که حاضرند برای رهبر انقلاب ایران جان بدهند و از ایشان به شدت دفاع میکنند. به قدری انقلاب ما اثر گذاشته که کلیسا های انقلابی در آمریکا، به خصوص آمریکای لاتین به وجود آمده است. اصلا کلیسا با سیاست کاری نداشت. لذا موقعی امام زمان ظهور میکند که دنیا آماده این شده باشند.

استادیار دانشگاه امام حسین (ع) با بیان تعبیری از امام (ره) گفت: امام زمان (عج) نمی‌آید مردم را دعوت به دین کند. دعوت به عدل و قسط می کند، اگر چه عدل و قسط جزء دین است ولی چنان خوب و کامل اجرا میشود بدون اینکه امام دعوت به اسلام کرده باشد افراد خودشان با دیدن نتیجه‌ی حکومت امام، اسلام می‌آورند.

ایشان در سخنان انتهایی خود فرمودند: آمریکا میلیاردها دلار هزینه میکنند، این همه برنامه ریزی طی سال ها و حتی کمی هم به اندازه نظام ولایت فقیه تاثیر ندارند. این تاثیر عجیبی است که ولایت بر نتایج کارها میگذارد. من نکته‌ای را در مورد فتنه ۸۸ عرض کنم. در آن بهبوهه و شرایط سخت کسی فکر نمی‌کرد که کشور به راحتی بتواند از آن بحران دشوار داخلی عبور کند. این مطلبی که میگویم چیزی نیست که سندی داشته باشم ولی به عینه و تجربه احساس کردم که امام زمان پشت این مملکت و نظام ایستاده، این همه توطئه از داخل و خارج کشور، حمایت ها و هزینه های میلیاردی که برای فتنه میشد؛ ولی در انتها نتیجه مورد انتظار جبهه کفر نشد.

  • صصصص
  • صص
  • صصص
  • ص

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.