پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
نشست هم اندیشی “بررسی نظام آموزشی کشور از دوربین عدالت”/ دکتر محمدی:پردیس‌ها برای جذب دانشجویان بین المللی بود که اکنون نه تنها دانشجوی بین المللی ندارد بلکه دانشجویان ایرانی با صرف هزینه‌ها و شهریه هنگفت در پردیس‌ها تحصیل می‌کنند./ عدالت آموزشی یعنی اینکه لازم نیست همه مهندس یا دکتر شوند.

نشست هم اندیشی “بررسی نظام آموزشی کشور از دوربین عدالت”/ دکتر محمدی:پردیس‌ها برای جذب دانشجویان بین المللی بود که اکنون نه تنها دانشجوی بین المللی ندارد بلکه دانشجویان ایرانی با صرف هزینه‌ها و شهریه هنگفت در پردیس‌ها تحصیل می‌کنند./ عدالت آموزشی یعنی اینکه لازم نیست همه مهندس یا دکتر شوند.

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

چهارشنبه ۲۸ آذر، نشست هم اندیشی “بررسی نظام آموزشی کشور از دوربین عدالت” با حضور دکتر محمدی و طرح مسئله و ارائه راهکار توسط دانشجویان دغدغه‌مند در دانشکده اقتصاد برگزار شد.
در ابتدا دکتر محمدی با اشاره به سالروز شهادت دکتر مفتح و همچنین روز وحدت حوزه و دانشگاه بیان کردند: حوزه و دانشگاه در نظام آموزشی کشور ما -اگر بخواهیم ایدئولوژیک نگاه کنیم- بنا به فرموده حضرت آقا یک موسسه هستند که دو زیر شاخه دارند. یکی به قول علامه جوادی آملی حول خدا را بیان می‌کند که می‌شود حوزه و دیگری فعل خدا را بیان می‌کند که می‌شود دانشگاه. در حیطه‌ی آموزش و پرورش این دو نقش مهمی دارند و حضرت امام در سال ۵۸ با درایت خود بعد از شهادت دکتر مفتح این روز را روز وحدت دانشگاه و حوزه نامگذاری کردند.
در بحث عدالت آموزشی در کشور باید دو نگرش داشته باشیم. آیا ما در این عدالت آموزشی از دید کمی موفق بوده‌ایم یا خیر؟ که بله موفق بوده‌ایم چون در دورترین نقطه کشور مدرسه و دانشگاه هم داریم. آیا از دید محتوایی و از دید اینکه در بستر تعلیم و تربیت این عدالت میسر شده که بایستی بگوییم در این بحث چندان موفق نبوده‌ایم.
در شروع بحث عدالت آموزشی باید از دوران دبستان و حتی پیش دبستان شروع کنیم. یعنی از آموزش و پرورش کشور به آموزش عالی کشور برسیم.
در بحث سیستم آموزش و پرورش کشور عدالتی که مد نظر ماست با توجه به تغییرات به وجود آمده در سیستم آموزش کشور که از دوران دهه ۷۰ در کشور به وقوع پیوست یک نوع تبعیض با راه‌اندازی مدارس غیرانتفاعی به وجود آمد.
وقتی فرزندان ما در مدارس غیرانتفاعی تحصیل می‌کنند، تقریبا همه‌ی دوستان آن ها دارای شرایط خوب و عالی هستند. وقتی این فرد بزرگ می‌شود و به مسئولیتی می‌رسد، در یک فضای بیگانه با اطرافش رشد کرده است که این یک معضل بزرگی است.
در سال ۹۲ حضرت آقا سند تحول در نظام آموزش و پرورش را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند. حضرت آقا در این سند ۱۶ مورد برای تغییر در نظام آموزش کشور ابلاغ کرده‌اند که یکی از آن‌ها بحث مدارس، محتوای تدریسی و اصلاح محتوا، گسترش مدارس و غیره. که خوشبختانه مقداری از آن اجرا شده ولی هنوز برخی بندهای آن هم مغفول مانده است.
متاسفانه دانش آموز ما هنگامی‌که به دوران راهنمایی می‌رسد از درس خسته شده است؛ چون او را با چیزی شبیه غول کنکور روبرو کرده‌اند که به جای این‌که سیستم آموزشی مفهومی محور باشد، محفوظ محور است.
تبعیض در مدارس را در بحث کنکور هم می‌بینیم. اگر شما یک آمار بگیرید می‌بییند دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، ۷۰ درصد از آنها کسانی هستند که هزینه‌های میلیونی صرف کلاس کنکور کرده‌اند.
در دانشگاه‌ها از لحاظ کیفی و کمی پیشرفت داشتیم ولی رشد کمی برای ما در بحث عدالت آموزشی مطرح نیست. مثلا در شهر دورافتاده‌ای دانشگاهی تاسیس کرده‌ایم که به لحاظ علمی ضعیف است و چهار سال آن دانشجو تباه می‌شود و حتی نمی‌تواند پیش پا افتاده‌ترین مطالب را بیاموزد. در بحث عدالت آموزشی، ما اولا باید تعداد دانشگاه‌ها را کم کنیم.
گسترش دوره‌های شبانه و پردیس بین المللی که من به آن اعتقاد ندارم. پردیس‌ها برای جذب دانشجویان بین المللی بود که اکنون نه تنها دانشجوی بین المللی ندارد بلکه دانشجویان ایرانی با صرف هزینه‌ها و شهریه هنگفت در پردیس‌ها تحصیل می‌کنند.
عدالت آموزشی یعنی اینکه لازم نیست همه مهندس یا دکتر شوند. یک شخصی می‌تواند کشاورز خوبی شود ولی با تاسیس دانشگاه در روستایشان آن کار را رها می‌کند و شهریه می‌دهد تا مهندس شود.
علی‌رغم همه‌ی این‌ها با استعداد دانشجویان ایرانی در بحث‌های مختلف توانستیم از اولین‌ها باشیم. هر کشوری که می‌خواهد راه سعادت و پیشرفت را داشته باشد و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد باید دانشگاه‌های قوی و متمرکز داشته باشد تا از طریق آن بتواند مدیران اجرایی و متخصص و متعهد تربیت کند. موفقیت‌هایی حاصل شده است ولی باید این موفقیت‌ها دوبرابر شود.
عدم ارتباط دانشگاه و مدرسه که برای دانش آموز دو تصمیم مطرح می‌کنند؛ اینکه می‌خواهد دکتر شود یا مهندس؟ یعنی این فرد نمی‌تواند در رشته‌های دیگر تحصیل کند؟!
ان شاالله در آینده نزدیک دانشگاه‌های ما پیشرفت خواهند داشت.

 

  • photo_2018-12-28_14-14-46
  • photo_2018-12-28_14-14-47
  • photo_2018-12-28_14-14-48
  • photo_2018-12-28_14-15-17
  • photo_2018-12-28_14-14-49

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.