چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی
مشروح همایش علم در عمل ۳ با حضور دکتر محمدی

مشروح همایش علم در عمل ۳ با حضور دکتر محمدی

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

همایش علم در عمل ۳، با حضور دکتر کیوان محمدی و جمعی از دانشجویان، در آمفی تأتر دانشکده مکانیک ساختمان ۱۴، روز سه‌شنبه ۲۹ آبان، ساعت ۱۲:۳۰ برگزار شد.

دکتر محمدی با اشاره به همایش” علم در عمل” که سال گذشته نیز  در دانشگاه برگزار شد بیان کردند: سال گذشته بحثی را شروع کردیم مبتنی بر قدرتی که انسان می‌تواند به یک کشور بدهد، برای داشتن قدرتِ شخصی و جهانی لازم است که علم مان را به عمل تبدیل کنیم و هر علمی قدرت آفرین نیست. همانطور که در دنیا مشاهده می‌کنید علمی که به قدرت تبدیل شده است علم عملی است. علمی که در کتاب و دفتر باقی نمانده است. در کشور ما وضعیت مقاله نویسی در شرایط خوبی بسر می‌برد اما این مقاله ها عملی نشده‌اند و قدرت آفرینی نکرده‌اند.

ایشان با اشاره به وضعیت کنونی ایران ادامه دادند: در ایران برای تبدیل علم به عمل یک سری موانع وجود دارند که ما باید این موانع را رفع کنیم. برای برطرف کردن این موانع شناخت کافی باید نسبت به آن‌ها داشته باشیم، عمدتا این موانع، موانع درونی هستند.

 از موانع اصلی که ما را از تبدیل علم به عمل وا می‌گذارد، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • جا خوردن از پیشرفت غرب
 • ضعف سازوکارهای داخلی
 • نگاه به شغل های پردرآمد
 • انتظار بازدهی زودهنگام
 • ناامیدی ونبود انگیزه و اراده
 • نبود معنویت: در ایران بدلیل موانعی که وجود دارد فقط ابزار قدرتمندی مثل معنویت می‌تواند ما را به پیش ببرد.

دکتر محمدی در ادامه با اشاره به مسئله‌ی جا خوردن از پیشرفت غرب توسط دانشجویان ورودی ادامه دادند: غرب پیشرفت‌هایی که داشته است را بصورت کلیپ در فضای مجازی منتشر می‌کند و دانشجوی ورودی با دیدن آن‌ها بهم می‌ریزد و با خود می‌گوید که من کی می‌توانم به این توانایی‌ها دست پیدا کنم و کلا ناامید می‌شود. این مسئله شاید برای اکثر ما اتفاق افتاده است. اما به موضوع مهمی هیچگاه دقت نکرده‌ایم و آن موضوع این است که آن تکنولوژی را که غرب اکنون بصورت خیلی شیک و تمیز در معرض دید قرار می‌دهد، شاید ۱۰ تا ۲۰ سال پشت آن تحقیقات و خرابکاری بوده است که تازه به این تکنولوژی دست یافتند. ما باید تحقیقات را بدرستی بشناسیم. شروع ساخت دستگاه پیشرفته‌ای مثل MRI که تکنولوژی بسیار بالایی هم دارد از دانشگاه و تحقیقات دانشگاهی بوده است.

ایشان با اشاره به سازوکارهای داخلی بیان کردند: بیشترین صنایع ما مبتنی بر مونتاژ و واردات است. تولید کردن در این شرایط هم خطرناک است چون باعث کاهش واردات و مونتاژ می‌شود! باید محکم در این شرایط ایستاد و اثبات کرد که می‌شود نمونه‌ای مثل آن را در کشور با امکانات موجود طراحی و تولید کرد. متاسفانه مسئله‌ی مهمی که وجود دارد این است که بعضا تولیدات داخلی کیفیت مطلوب را ندارند.

نگاه به شغل‌هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی که خیلی پردرآمد هستند در حالی‌که رشته‌های مهندسی درآمد آنچنانی ندارند. یک پزشک برای رسیدن به یک جایگاه عالی کم زحمت نکشیده است. در مهندسی گاهی ما به خود زحمت آن‌چنانی نمی‌دهیم ولی باز هم یک سری افراد مثل شهید شهریاری به خود زحمت دادند و به آن رتبه و مرتبه رسیدند. نگاه به شغل‌های پردرآمد برای یک مهندس سم و مانع اصلی است.

مانع جدی دیگر انتظار بازده زودهنگام است که انتظار درآمدزایی زود هنگام را داریم کار عمیق خوب معمولا زود بازده نیست یک پزشک برای داشتن درآمد بالا خیلی تلاش کرده است تا به این نقطه برسد. در مهندسی نباید انتظار داشت که خیلی سریع به بازده برسیم.

مانع جدی دیگر ناامیدی است که در مهندسی خیلی این مسئله پیش می‌آید. اینکه ببینیم یک مهندسی یک راهی را قبلا رفته است و به نتیجه نرسیده است این باعث ناامیدی می‌شود. این ناامیدی باعث می‌شود که گاهی فردی که یک قدم با هدف فاصله دارد، ناامیدی باعث شود آن کار را رها کند.

جنگ کنونی، جنگ اراده هاست این عبارتی است که مقام معظم رهبری هم بارها به آن اشاره کرده‌اند. ممکن است در سالیان گذشته جنگ، جنگ تجهیزات بود ولی اکنون وضعیت تغییر کرده است.

دکتر محمدی با اشاره به نکته‌ای از سخنان حضرت آقا ادامه دادند: بدون معنویت هیچ دانشمندی نمی‌تواند به کشورش خدمت کند. انگیزه‌های معنوی و خدایی باعث استوار ماندن در مسیر و حرکت به سوی هدف می‌شود. موانعی که ما راجع به آن‌ها صحبت کردیم همگی با معنویت ناب می‌توانند حل شوند و می‌توانیم به موفقیت برسیم.

در ادامه این همایش پرسش وپاسخ شفاهی برگزار شد.

 • photo_2018-11-22_01-21-01
 • photo_2018-11-22_01-21-03
 • photo_2018-11-22_01-21-07
 • photo_2018-11-22_01-20-58
 • image_2018_11_19-15_39_22_956_Tvg

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.