سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز در میزگرد ایسنا مطرح کرد: اگر دشمن واقعی خود را نشناسیم مسیر و هدف ما خطا خواهد بود. پس در ابتدا باید دشمن را شناخته و در نهایت بتوانیم وظیفه دانشجویی خود را به تعبیر درست پیاده کنیم

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز در میزگرد ایسنا مطرح کرد: اگر دشمن واقعی خود را نشناسیم مسیر و هدف ما خطا خواهد بود. پس در ابتدا باید دشمن را شناخته و در نهایت بتوانیم وظیفه دانشجویی خود را به تعبیر درست پیاده کنیم

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛
۱۶ آذرماه سال ۱۳۳۲ به واسطه‌ی شهادت سه تن از دانشجویان دانشگاه تهران برای همیشه در تقویم ایران اسلامی ماندگار شده و همه ساله در این روز برنامه‌های ویژه‌ای در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شده و مقام دانشجو گرامی داشته می‌شود.
منطقه آذربایجان‌شرقی، شهیدان “مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی” دانشجویانی بودند که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون، معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا، در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در صحن دانشگاه تهران به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.
خبرگزاری ایسنا به مناسبت این روز ارزشمند میزگردی را تحت عنوان “۱۶ آذر و جنبش دانشجویی” برگزار کرده و طی آن نمایندگان تشکل‌های دانشگاه‌های تبریز به بیان مطالب خود در این رابطه پرداختند.
محور اول؛ اهمیت رویدادهای ۱۶ آذر(روز دانشجو)
مهدی نیرومند مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در محور اول این نشست خاطرنشان کرد: وقایع ۱۶ آذر از بعد تاریخی باید مورد توجه قرار گیرد، در این سال، ریچارد نیکسون، معاون رئیس جمهور وقت آمریکا قرار بود به ایران سفر کند و عده‌ای از دانشجویان در این رابطه اعتراضاتی داشتند که وارد درگیری نظامی با ارتش شاه شده و درنهایت سه تن از دانشجویان(مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) به شهادت رسیدند.
وی در ادامه گفت: در تمامی مسایل و صحنه‌های دردناک کشور از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون به نوعی رد پای آمریکا و استکبار دیده می‌شود، و این موضوع در منویات مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفته که می‌فرمایند “خودتان را برای ادامه مبارزه با استکبار آماده کنید”؛ استکبار از همان ابتدا تلاش داشته با صورت‌های مختلف وارد دانشگاه شود، چراکه قشر دانشجو، جزو تاثیرگذارترین قشرها در سطح جامعه است.
وی با اشاره به تلاش استکبار جهانی برای ورود به دانشگاهای ایران اسلامی، یادآور شد: افرادی که از دانشگاه‌ها خارج می‌شوند به نوعی در سیاست‌های کلان کشور در مسئولیت‌های مختلفی قرار خواهند گرفت، از این‌رو اگر تفکر دانشجویان ما منطبق با تفکر طرفداران استکبار و آمریکا باشد، در نتیجه در آینده ریل‌گذاری کشور نیز در قالب همان تفکر خواهد بود، از این رو باید قشر دانشجو جایگاه حساس خود را درک کرده و با بینش و بصیرت حرکت کنند.
نیرومند گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از مسئولیت‌های آینده کشور در دست دانشجویان خواهد بود به همین علت استکبار جهانی درصدد نفوذ به دانشگاه‌های ماست و ما برای برای مقابله با این موضوع باید به منویات مقام معظم رهبری که می‌فرمایند “دشمن‌شناسی داشته باشیم” تمسک جوییم، چراکه اگر دشمن واقعی خود را نشناسیم مسیر و هدف ما خطا خواهد بود. پس در ابتدا باید دشمن را شناخته و در نهایت بتوانیم وظیفه دانشجویی خود را به تعبیر درست پیاده کنیم.
محور دوم؛ رسالت فعلی جنبش دانشجویی چیست؟
مهدی نیرومند، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در محور دوم این نشست با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در رابطه با خصوصیات جنبش دانشجویی، گفت: در مورد آرمان خواهی بعضی وقت‌ها آرمان‌های خود را با آرمان‌های واقعی که آرمان‌های اسلام و انقلاب است، اشتباه می‌گیریم و یا تفسیر به رای می‌کنیم، چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون انسان یک بعد روحانی هم دارد که به تعبیر قرآن شامل “نفس اماره بسوء” بوده و ممکن است به بدی سوق دهد و در ظاهر شاید چیز خوبی باشد یا حداقل بد هم نباشد اما فرد به واسطه‌ی آن، نتیجه مطلوب که در ابتدای راه متصور بود را در پایان راه می‌بیند که کاملا منحرف شده است، چون اگر در ابتدای راه یک مقدار فاصله با راه اصلی وجود داشته باشد، در پایان این فاصله بسیار زیادتر خواهد شد. 
وی افزود: مقابله با این اشتباه، مستلزم این است که هدف‌ها و قله‌های خود را از یک منبع واقعا مطمئن”آیات، روایات و معارف اسلام”  که اشتباه نمی‌کنند، انتخاب کرده و طبق آن‌ها ریل‌گذاری کنیم که اگر احیانا دچار انحراف شدیم به آرمان‌ها نگاه کرده و به مسیر اصلی بازگردیم.
وی با بیان اینکه آرمان‌ها متفاوت است، گفت: اگر ما بخواهیم “توهین به مقدسات محرم و عاشورا” را آرمان خود قرار دهیم به اسلام ظلم کرده‌ایم، رهبر معظم انقلاب خصوصیت دوم جنبش دانشجویی را صدق و صفا و خلوص، خصوصیت سوم را آزادی و رهایی از وابستگی‌های گوناگون حزبی، سیاسی و نژادی و… و در چهارمین خصوصیت نیز “مبتنی بر اشخاص نبودن “دانسته و  بحث شخصیت زدگی را طرح می‌کنند.
وی با تاکید بر پرهیز از شخصیت‌زدگی بیان کرد: باید اهداف و مبانی برای ما روشن باشد و همانگونه که در روایات داریم  به “ما قال؟” توجه کنید نه به “من قال؟”؛ خداوند به ما ابزاری چون “عقل و تفکر” داده و ما باید موارد را بدون درنظر گرفتن نفس خویش مقایسه کنیم و اینگونه نباشد که چون معنای آزادی اسلام با آزادی مطلوب من متفاوت است، آرمان‌های خود را هدف قرار دهم.
وی ادامه داد: پنجمین خصوصیت مهم از منظر مقام معظم رهبری در رابطه با جنبش دانشجویی این است که “در مقابل مظاهری که از نظر فطرت انسانی زشت است مثل ظلم، زورگویی، تبعیض، بی‌عدالتی، تقلب، دورویی و نفاق حساسیت منفی دارد و آن را دفع می‌کند و ششمین خصوصیت حرکت دانشجویی، این پدیده‌ی ذاتی محیط دانشگاه این است که در این حرکت فقط احساسات حکومت نمی‌کند بلکه ضمن اینکه احساسات است، منطق، تفکر، بینش، تحصیل و میل به فهمیدن نیز وجود دارد، البته شدت و ضعف هم دارد که گاهی کم و گاهی زیاد است”.
محور سوم؛ وضعیت فعلی تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌های استان و راهکارهای پویایی این جنبش
مهدی نیرومند، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در محور سوم نشست گفت: اگر بخواهیم وضعیت یک نهاد یا مکانی را بررسی کنیم باید اول وضعیت مطلوب را جلوی چشم داشته باشیم و وضعیت خود را با آن مقایسه کنیم.
وی با اشاره به راهکارهای پویایی جنبش دانشجویی، گفت: در این راستا باید ابتدا پویایی را برای خود تعریف کنیم و بدانیم که پویایی مناسب از نظر اسلام چیست، آیا برگزاری موسیقی یا اردوی مختلط موجب پویایی دانشگاه می‌شود؟ ممکن است به طور موقت به عنوان مسکن شادی عمل کند اما پایدار نبوده و ممکن است آفات و آسیب‌هایی را در پی داشته باشد. از این رو باید پویایی از نظر اسلام را مدنظر قرار دهیم.
وی افزود: باید در این راستا سطح معرفت خود را بالا برده و سطح معرفت خود را سایت‌ها و روزنامه‌های سراسری قرار ندهیم، باید با نوشته‌های شهید مطهری، نهج البلاغه و… آشنا باشیم و تمام منویاتی که حضرت آقا در دیدار هرساله‌ی خود با دانشجویان ارائه می‌دهند را مطالعه کرده و مطلع شویم.
محور چهارم؛ لزوم سیاسی بودن دانشجویان در شرایط فعالی جامعه
مهدی نیرومند در محور چهارم نشست با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در رابطه با اهمیت وجود بینش سیاسی در دانشجو، بیان کرد: طبق منویات رهبری “حکومتی که می‌خواهد به دست مردم کارهای بزرگ انجام دهد، نظامی را می‌خواهد با قدرت بی پایان تا مردم را به سر منزل مقصود برساند و مردم را همه چیز نظام می‌داند و مردمش به خصوص جوانان و به ویژه جوانان دانشجو می توانند غیر سیاسی باشند؟ مگر می‌شود؟ عالم‌ترین آدم‌ها و دانشمندترین دانشمندان اگر مغز و فهم سیاسی نداشته باشند دشمن با یک آبنبات می‌تواند آن را مجذوب خودش بکند و در جهت اهداف خود قرار دهد این نکات‌ریز را باید جوانان ما در کنند، بنده دلم میخواهد جوانان بر روی ریزترین پدیده‌های دنیا فکر کنند و تحلیل بدهند”.
وی ادامه داد: سیاسی بودن یعنی اینکه فرد از آنچه که در جهان و در کشور خودش می‌گذرد آگاه باشد، بینش داشته باشد، اگر این نشد ممکن است فردی به حد اعلای علم برسد اما دشمن را به قیمت بسیار ارزان تر از زیر بار خودش بگیرد، اگر دانشجو سیاسی نباشد و بصیرت سیاسی نداشته باشد شاید کار را انجام می‌دهد اما چه بسا که پازل دشمن را تکمیل می‌کند و در جهت پیشبرد اهداف آنان کمک می کند!

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سه =