پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
طب سنتی عطاری نیست! با مطالعه‌ی گزارش ویژه برنامه‌ی “رایحه سلامتی” طب سنتی یا کل نگر را بهتر بشناسید و در زندگی از آن بهره ببرید.

طب سنتی عطاری نیست! با مطالعه‌ی گزارش ویژه برنامه‌ی “رایحه سلامتی” طب سنتی یا کل نگر را بهتر بشناسید و در زندگی از آن بهره ببرید.

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

برنامه‌ رایحه‌ی سلامتی روز چهارشنبه دوم آبان به همت معاونت پشتیبانیِ این مجموعه در حسینیه‌ی خوابگاه شهدای دانشگاه تبریز با حضور دکتر پورمند و جمعی از دانشجویان برگزار شد.

دکتر پورمند در ابتدا با اشاره به مقدمه‌ای راجع به تندرستی بیان کردند: دو نوع طب در دنیا مطرح است: طب رایج یا نوین و طب کل نگر.

طب کل نگر دارای بیش از ۱۰۰ نوع زیرمجموعه مکتب پزشکی است. اما با تکنولوژی خاص خودش نظیر طب سنتی، طب ایرانی، طب ایرانی – اسلامی، طب اسلامی، طب یونانی و ….

طب کل نگر را امروزه به عنوان طب سنتی می‌شناسیم. گاهی بعضی از پزشکان وقتی از طب سنتی حرف می‌زنند می‌گویند ما هم از گل گاوزبان استفاده می‌کنیم در حالیکه غلط است چون که طب سنتی عطاری نیست درحالیکه طب سنتی هم برای خودش یک رشته است.

پزشکی دارای سه پله است:

۱) تغذیه: اصول تغذیه که فراموش شده است.

۲) فارموکولوژی: دارو درمانی

۳) جراحی ها که انواع مختلف دارند: صغیر، کبیر و لیزر

 دکتر پورمند با اشاره به اینکه  “پزشکی ما واراداتی است و بیشتر اوقات برعکس عمل می‌شود”خاطر نشان کردند:  در درمان بسیاری از بیماری‌ها باید از پله اول که تغذیه است شروع به درمان کنیم اما اگر دیر به پزشک مراجعه کردیم باید پله های بعدی را طی کنیم.

همه‌ی بیماری‌ها قابل درمان هستند الا مرگ. اگر سلول زنده باشد قابل مذاکره است اما اگر سلول مرد دیگر کاری نمی‌شود انجام داد.

حتی فردی  که دچار ایست قلبی  که منجر به مرگ وی شده است را می‌شود توسط  پزشک متخصص طب کل نگر تا ۷۲ ساعت نجات داد. البته ایست قلبی که بخاطر سکته قلبی اتفاق افتاده است.

دکتر با اشاره به طب جز نگر و طب کل نگر افزودند: طب جز نگر یعنی هنگامی‌که به پزشک مراجعه می‌کنیم مشکل و ناراحتی خود را به پزشک بازگو می‌کنیم در این نوع درمان سال‌ها زمان می‌کشد تا منشاء اصلی شناسایی شود و درمان بصورت کامل اتفاق بیافتد دراین طب استفراغ یعنی خروج محتویات معده اما درطب کل نگر استفراغ دارای معنای معتددی است.

بدن هوشمند آفریده شده است هرچیزی که در بدن اضافه تشخیص داده شود توسط بدن هوشمند تخلیه می‌شود. این تخلیه گاهی از طریق تعرق است که نوعی استفراغ است. اشکی که هنگام خستگی از چشمها سرازیر می‌شود هم نشان از استفراغ است در این هنگام این اشک لازم است تا چشم ها خشک نشوند، چون خشکی چشم باعث از بین رفتن و بیماری می‌شود.

دکتر پورمند با اشاره به بیماری میگرن از نگاه طب کل نگر ادامه دادند: میگرن امکان دارد که یک نوع بیماری باشد که منشاء آن سر نباشد بلکه ممکن است از سو هاضمه‌ای باشد که به شکل یبوست خود را نشان می‌دهد. اگر یبوست شدت پیدا کند منجر به سردرد می‌شود طبیب منشاء این سردرد را تشخیص می‌دهد که آیا از معده است یا منشاء روحی روانی دارد و براساس این تشخیص درمان انجام می‌شود.

البته با تنظیم اخلاط اربعه این بیماری قابل درمان است. اخلاط اربعه یعنی چهار عنصر موجود دردنیا.

دکتر پورمند با ذکر این نکته که اخلاط اربعه یعنی چهار عنصر موجود در دنیا  بیان کردند: یکی از این چهار عنصر خورشید است. خورشید حرارت تولید می‌کند، رطوبت موجود را خشک می‌کند. در مقایسه با مزاج های انسان، مزاج صفراوی دارای چنین ویژگی هایی هستند یعنی طبع آنها گرم و خشک است و با اینکه ممکن است دارای جثه‌ی درشتی باشند اغلب استخوانی هستند، نسبتا کم حوصله هستند و زود عصبانی می‌شوند. این ویژگی ها برای افراد دارای مزاج صفراوی (گرم و خشک) هستند.

عنصر بعدی هوا است. منظور ازهوا ویژگی های هوای موجود در فصل  بهار است. حرارت مخصوص بهار باعث بیدار شدن درختان می‌شود این هوا در انسان هم باعث شادابی و نشاط در این فصل می‌شود. این ویژگی‌ها هم در افراد با مزاج گرم و تر دیده می‌شود. این افراد دارای بهترین خصوصیات هستند. درک بالا، مدیریت عالی از ویژگی‌های افراد دارای این مزاج هستند.

افرادی که دارای مزاج بلغمی (سرد و تر) هستند معمولا این افراد دارای وزن زیاد هستند و خیلی سخت لاغر می‌شوند و غده تیروئید آنها کم کار است این افراد روحیه‌ی نسبتا آرامی دارند.

 اگر سردی آب را زیاد کنیم یخ می‌شود. یخ بصورت جامد و بی‌حرکت است این طبع برای افرادسوداوی (سرد وخشک) است.

بطور کلی افراد دارای دو طبع سرد وگرم هستند. افراد با طبع گرم پر حرارت، اجتماعی‌تر و عجول هستند.

دکتر با اشاره به تغذیه دانشجویان خاطرنشان کردند: سرخ کرده ها باعث افزایش مزاج صفراوی می‌شود. ترکیب این مزاج با مزاج بلغمی باعث ایجاد سرطان می‌شود. همچنین بهتر است آب را نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از غذا میل کنید. از مواردی هم که باعث ایجاد کبد چرب می‌شود نوشیدن آب همراه غذا و استفاده از غذاهای پرچرب است.

تغذیه همه اندام های بدن توسط خون انجام می‌شود: خون باید سالم باشد. خون در مراحل متابولیسم بدن ساخته می‌شود که بطور کلی دارای سه بخش است: بخش اول از دهان تا معده را شامل می‌شود، بخش دوم کبد، بخش سوم روده.

وقتی غذا می‌خوریم هنگامی‌که می‌خواهیم لقمه‌ی اول را میل کنیم قاشق باید روی زمین باشد حداقل باید غذا ۳۲ بار جویده شود تا مراحل متابولیسم به درستی انجام شود.

اگر غذا به سرعت خورده شود و جویدن درست اتفاق نیفتد باعث ایجاد اضافه وزن در فرد می‌شود در نتیجه در بدن چنین افرادی خون سالم هم تولید نمی‌شود.

دکتر پورمند با اشاره به افرادی‌که دارای ناراحتی پوست هستند خاطر نشان کردند: تغذیه سالم موثر در همه‌ی مراحل زندگی است ویژگی‌های تغذیه‌ی سالم اول حلال بودن آن است. همچنین باید در ابتدای غذا بسم الله و پایان غذا الحمدالله بگوییم. ابتدای غذا خیلی کم نمک دریا برداشته و بعد از چشیدن شروع به خوردن غذا کنیم در پایان غذا هم این کار باید تکرار شود. این نمک باعث تنظیم فشار خون می‌شود.

دکتر با اشاره به “درمان با ضد” اضافه کردند: اگر گرمی در بدن غالب شده باشد به شکل جوش یا عفونت خود را نشان می‌دهد برای درمان باید حرارت کبد یا خون را پایین بیاوریم برای درمان باید عرق شاهتره یا کاسنی استفاده کنیم. برای درمان هر مزاجی که احساس می‌کنیم در بدن ما غالب شده است باید از ضد آن استفاده کنیم. افرادی‌که در بدن آن‌ها سردی غالب می‌شود که اکثرا در منطقه ما هم اینگونه است دارای پوست سفید رنگی هستند این افراد حق ندارند گوشت گاو و گوساله بخورند. این افراد باید از گوشت بره، شتر و بوقلمون استفاده کنند.

دکتر پورمند با اشاره به افرادی‌که مفصل هایشان صدا می‌دهد اضافه کردند: هنگامی‌که ما سردی می‌خوریم مفصل‌های ما با خون سوخته همراه می‌شود. مفصل‌هایی که صدا می‌دهند، بر آن‌ها سردی غالب شده و عملا درست کار نمی‌کنند، کافی است ما میزان سردی ها را کم کنیم، به سمت گرمی ها برویم و حرارت بدن را بالا برده تا متابولیسم بدن کامل عمل کند که به این ترتیب مشکل رفع شود. همچنین برای رفع این مشکل می‌توانیم به صورت موضعی از روغن های کنجد، سیاه دانه و زیتون استفاده کنیم.

  • image_2018_10_27-15_35_4_922_EK4
  • image_2018_10_27-15_34_44_354_iPn
  • image_2018_11_13-12_58_31_800_xYk

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.