سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی
سخنرانی دکتر محمد حسین صفار هرندی در تالار شهریار دانشگاه تبریز برگزار شد + گزارش تصویری

سخنرانی دکتر محمد حسین صفار هرندی در تالار شهریار دانشگاه تبریز برگزار شد + گزارش تصویری

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

دکتر محمد حسین صفار هرندی  بعد از ظهر امروز طی نشستی در تالار استاد شهریار در جمع دانشجویان دانشگاه تبریز با موضوع “رابطه ی فرهنگ و سیاست” با تاکید بر اهمیت دو واژه ی سیاست و فرهنگ و ارتباط آن ها به تبیین این موضوع پرداخت.

وی سیاست را مجموعه ای از همه ی تدبیرهایی که در راستای مدیریت اجتماعی در نظر گرفته می‌شوند تعریف کرد و افزود :  سیاست یعنی هوشمندی و معنای دیگر سیاست، نسبت حکومت با مردم می‌باشد، که رابطه ای بالا به پایین است.

صفار هرندی در ادامه به تعریف فرهنگ اشاره کرد و گفت : فرهنگ تعاریف زیادی دارد که به صورت کلی فرهنگ یعنی مجموعه ای از باور‌ها، سنت ها، تاریخ و اعتقادات هر جامعه. از خصوصیات فرهنگ می‌توان به این اشاره کرد که تبدیل شدن هر موضوعی به فرهنگ، یک مساله ی زمان‌بر است و مسئولین فرهنگی نباید در معقوله های فرهنگی منتظر یک نتیجه ی زود‌رس باشند.

وی اظهار داشت: سیاست و فرهنگ هر دو حوزه ی قدرت هستند ولی باید توجه داشت که در سیاست اعمال زور ممکن است ولی فرهنگ حوزه ی متقاعد کردن است.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با طرح سوالی درباره ی قابل جمع بودن فرهنگ وسیاست اظهار داشت: سیاست مکمل فرهنگ است و در کنار آن فرهنگ می‌تواند تسهیل کننده ی سیاست باشد.

وی بیان کرد : دولت باید در امور فرهنگی مداخله کند و اگر این مداخله نباشد ارتباط بین سیاست و فرهنگ وجود ندارد و می‌دانیم که در همه‌ی دنیا بین سیاست و فرهنگ ارتباط وجود دارد. در خود غرب که مدعی هستند فرهنگ آن ها بی فرهنگیست و اوج فرهنگ در عدم القای فرهنگی خاص است نیز این ارتباط دیده می‌شود.

صفار هرندی با بیان اینکه آمریکا را نه دولتی که در صحنه است بلکه افرادی در پشت صحنه، صاحبان ثروت و محافل صهیونیستی اداره می‌کنند افزود: در غرب کسی حق ندارد دیدگاهی بر علیه یهود داشته باشد و درباره ی هولوکاست، که حتی دانشمندان و فیلسوفان غربی هم به اغراق آمیز بودن آن اعتراف کرده‌اند چیزی بگوید چرا که هولوکاست ناموس غرب است و با فرو ریختن آن، غرب نیز فرو می‌ریزد.

وی تصریح کرد: در جوامع غربی که معتقد به آزادی فرهنگی هستند می توان به رئیس جمهور فحش داد ولی تعرض نسبت به سکولاریسم یا صهیونیسم جرم محسوب می‌شود چرا که این ها فرهنگ و اساس جامعه ی غرب است و هر فردی که کوچکترین مطلبی در این باره بگوید محکوم و منزوی می‌شود. پس همه این ها سیاست فرهنگی است.

صفار هرندی با اشاره به کتاب هایی که از اسناد جاسوسی سفارت آمریکا در ایران تدوین شده اند گفت: این کتاب ها با وجود آزادی فرهنگی که ادعا می‌شود، نمی‌توانند وارد آمریکا شوند و این سیاستی است که در حوزه ی فرهنگ پیاده میشود.

وی ادامه داد: در جامعه ای که خودشان فیلم های خشونت بار می‌سازند، از راه یابی فیلم های دفاع مقدسی که ما می‌سازیم به جشنواره های بین المللی با بهانه ترویج خشونت جلوگیری می‌کنند و حتی مانع ورود فیلم ها و یا کتاب هایی می‌شوند که شامل صحنه های جنگ نبوده و صرفا قسمت های پشتیبانی را به نمایش می‌گذارند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اعتقاد بعضی از افراد مبنی بر اینکه فرهنگ و سیاست دو موضوع جدا از هم هستند اضافه کرد: لیبرال‌های وطنی می‌گویند مردم خودشان می‌فهمند و نیازی نیست شما دخالتی کنید، این دیدگاه که می‌گوید مردم را به حال خود رها کنید خود یک دید سیاسی نسبت به فرهنگ است شاید ظاهر کار این باشد که هر کس هرکار که خواست بکند ولی در باطن باعث می‌شود که دشمن سبک زندگی و نگاه جدیدی در جامعه ی ما پیاده کند.

صفار هرندی در ادامه با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)، درباره ی تهاجم فرهنگی ادامه داد : در زمانی که مساله تهاجم فرهنگی مطرح شد وزیر فرهنگ وقت گفته بودند که تهاجم مساله ای نظامی است در حالیکه فرهنگ حوزه ای نرم است اما اکنون جوامع غربی به جایی رسیده‌اند که حتی آنان هم به وجود تهاجم فرهنگی اعتراف کرده و از این اصطلاح استفاده می‌کنند. همه‌ی سیاست هایی که بر فرهنگ تاثیرگذار باشند تهاجم فرهنگی هستند.

وی افزود: دشمن بسته های فرهنگی هدف دار برای ما تهیه می‌کند و یا اینکه به نحوی به خودمان سفارش می‌دهد تا خودمان علیه خودمان بسته ها ی فرهنگی درست کنیم.

وی با اشاره به موضوع فلسطین و منزوی شدن آن تصریح کرد: سیاسی شدن فرهنگ و بی تفاوتی های به وجود آمده باعث می‌شود که اگر کسی در جامعه، غیرت انسانی داشته باشد به خشونت و تندروی محکوم شود. همانگونه که فلسطین به خاطر دفاع از خود متهم به تروریست بودن است و اسرائیلی که با بمباران فلسطین، کودکان را قتل عام می‌کند نماد صلح در جهان است. و این سیاسی ترین چهره ی فرهنگ است.

وی ادامه داد: بعضی از افراد بیان می‌کنند که ایران برای همه ی ایرانی هاست و خودی و غیر خودی مفهومی ندارد. ولی باید از این افراد پرسید که آیا منافقینی که ایرانی هستند و باعث شهادت بسیاری از جوانان شدند هم خودی محسوب می‌شوند؟

وی تصریح کرد: با بیان این مساله ی خودی و غیر خودی در جامعه باعث می‌شوند که مردم فکر کنند واقعا خودی و غیر خودی در جامعه وجود ندارد ولی کم کم این خودی و غیر خودی جای خود را عوض کرده و باعث می‌شود مسلمانان و افراد ولایت مدار غیر خودی محسوب شده و در مقابل افراد بهایی که تفکر دینی را از بین می‌برند، خودی محسوب شوند، و باید مواظب شناخت این خودی و غیر خودی ها بود تا سرمان کلاه نرود.

در پایان دکتر محمد حسین صفار هرندی به سوالات مکتوب و شفاهی دانشجویان پاسخ داد.

 

 • photo_2017-02-19_18-02-06
 • photo_2017-02-19_18-02-07 (2)
 • photo_2017-02-19_18-02-07
 • photo_2017-02-19_18-02-05
 • photo_2017-02-19_18-02-03
 • photo_2017-02-19_18-02-02 (2)
 • photo_2017-02-19_18-02-04
 • photo_2017-02-19_18-02-01
 • photo_2017-02-19_18-02-00
 • photo_2017-02-19_18-02-02
 • photo_2017-02-19_18-01-58

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 4 =