پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی

دکتر نظام آبادی در همایش تولید ملی، رقابت جهانی: خودباوری که خود حضرت آقا همیشه به آن اشاره کرده و میکنند برای ما اثبات شده است…

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

همایش تولید ملی، رقابت جهانی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت در آمفی تئاتر دانشکده شماره ۱۴ مکانیک با حضور پر شور و شعور اساتید هیئت علمی و دانشجویان جویای علم برگزار گردید. در این همایش جناب آقای دکتر نظام آبادی، مدیر توسعه محصول و معاون قائم مقام  شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا)، از توانایی‌های گروه صنعتی مپنا و افتخارات بین المللی که برای کشور به دست آورده اند به سخنرانی پرداختند.

دکتر نظام آبادی در ابتدای سخنانشان به توضیحی اجمالی از گروه صنعتی مپنا و حیطه کاری این شرکت ها پرداخته و گفتند: «مپنا مخفف عبارت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران است که با گذر زمان پیشرفت کرده و به این حد از گستردگی رسیده‌است.» این مجموعه شرکت ها که هم اکنون تعداد آنها به ۴۱ عدد میرسد از سال ۹۱ به گروه تغییر پیدا کرده است که به طور مشخص بار معنایی شرکت و گروه متفاوت است. البته بر خلاف اسم این گروه، ما به صنایع ریلی و نفتی و گاز هم ورود پیدا کرده‌ایم. اولین و بزرگترین تولیدکننده تجهیزات نیروگاهی هستیم و توربین و ژنراتور و سیستم های برق و تجهیزات پایین دستی آن را تولید کرده و چشم انداز حوزه صادرات ما تا سال ۱۴۰۰ نیز دسترسی و تحت نفوذ قرار دادن بازار داخلی، خاور میانه و شمال آفریقا است.

ایشان در اهمیت بالای این صنعت بیان کردند: توربین های گازی که ما میسازیم صنایعی با تکنولوژی بسیار بالایی هستند و هرکسی هم نمیتواند به انها ورود کند و در جهان نیز اجازه چنین کاری را به هر کسی نمیدهند. برای مثال موتورهای هواپیما از این دست تکنولوژی ها هستند و کشورهای محدودی از این فنلوری ها بهره مند هستند. ما در بحث تولید محصولات توربین های گاز، بخار و کمپرسورهای سانتریفیوژ نیز تولید میکنیم و بنده باید با افتخار عرض کنم که ما برای مثال در توربین بزرگ MGT 7030 به اندازه سر سوزنی از مقالات خارجی استفاده نکردیم تکنولوژی تولید و ساخت قطعات برای خودمان است؛ ثبت داخلی و بین المللی و حتی در US PATENT  هم ثبت شده و محصولی است که زیمنس به پای میز مذاکره با ما کشانده است. این محصول قدرتمندی است و چهار پنج عدد از این توربین ها میتواند برق موردنیاز یک شهر بزرگ را تامین کند. همه‌ی این پیشرفت ها در زمان و به برکت تحریم ها و به خاطر نیاز ما به این محصولات تولید شده اند و قضیه خودباوری که خود حضرت آقا همیشه به آن اشاره کرده و میکنند برای ما اثبات شده است و البته از اهمیت نقشه راه و برنامه ریزی هم نباید غافل بشویم.

مدیر توسعه محصول شرکت توگا در مقام مقایسه تولید داخلی و خارجی بیان کردند: شما میتوانید به فضای مجازی بروید و محصولات گروه مپنا و شرکت های زیمنس و جی‌ای را جستجو کنید و توانایی های آنها را ببینید. در نظر داشته باشید که محصولات ما اصلا در مرحله دمو نیستند و همه اجرایی شده اند. حتی هم اکنون نیز این توربین ها را در کشورهای خارجی داریم و همه را به مرحله اجرایی رسانده ایم.

معاون قائم مقام شرکت مهندسی و ساخت توربین توگا با اشاره به سنگ اندازی های شرکت های خارجی و فرمایشی بودن فضای پیشرفت در سایه تعامل گفت: ما سال ۸۴ از شرکت زیمنس یک توربین گرفتیم ولی آنها نسخه پیشرفته تر و بهتر را به بازار جهانی عرضه کردند و هنگامی که درخواست کردیم آن محصول را در اختیار ما قرار بدهند  سر باز زدند و مسئله منافع که پیش آمد پا پس کشیدند و تعامل با ما را کنار گذاشتند. اما هم اکنون توربین هایی که ما تولید میکنیم ۲% بیشتر از توربین های زیمنس بازده دارند و تقاضای جلسه با ما دارند که بیایید با هم بفروشیم این محصول را. لازم است بگویم کسی که اینها را تولید و طراحی میکند فارغ التحصیل همین دانشگاه است. بچه های ما آنچنان کار میکنند که صدایش تا آمریکا و اروپا هم میرود!

آقای دکتر نظام آبادی در قسمت های انتهایی صحبت هایشان فرمودند: ما زمانی از ترکمنستان گاز وارد میکردیم و بعضی وقت ها آنها هم ناجوانمردی میکردند و گاز را قطع میکردند و هم وطنان ما در شمال بی گاز میماندند، ولی این مسئله الآن دیگر وجود ندارد و با تلاش فرزندان این سرزمین این مسئله حل شده است. البته متاسفانه در فضای کشور این مسائل و توانایی های داخلی تبیین نمی شود و من دلیل آن را نمی دانم. ما تا جایی پیش رفتیم که حتی شرکت های خارجی قابلیت های لوجستیکی ما را ندارند و نمیتوانند توربین های مورد نظر را در محل مشخص شده سریع پیاده سازی کنند که این یکی از مزیت های خود باوری و خود کفایی است.

 • photo_2018-05-09_10-54-44
 • photo_2018-05-09_10-54-45
 • photo_2018-05-09_10-54-46 (2)
 • photo_2018-05-09_10-54-46
 • photo_2018-05-09_10-54-47
 • photo_2018-05-09_10-54-48

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.