سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی

دکتر رازقی در همایش تهدیدات زیستی و بیوتروریسم: “مصرف‌کنندگان تراریخته‌ها باید بدانند که چه چیزی را مصرف می‌کنند و از آن اطلاع داشته باشند و خودشان مصرف آن را انتخاب کنند”

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

 همایش ” تهدیدات زیستی و بیوتروریسم ” دوشنبه ۹ اردیبهشت با سخنرانی دکتر رازقی و با حضور جمعی از دانشجویان در دانشکده علوم طبیعی برگزار شد.

در این همایش دکتر رازقی  بیان کردند: ما در ابتدای این بحث باید اول به شناخت سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی بپردازیم؛ طبیعتاً در دنیای کنونی بیشتر از چنین سلاح هایی نمی‌شود استفاده کرد چون برای سلاح‌های هسته‌ای ما یک محدوده‌ای را مشخص می‌کنیم اما سلاح هسته‌ای علاوه بر آن محل اطراف آن را نیز در بر می‌گیرد؛ سلاح‌های شیمیایی هم نیز بسیار هزینه بر هستند و مشکل نشت دارند و بسیار خطرناک‌اند.

ایشان در ادامه فرمودند: به خاطر همین امروزه بیشتر از سلاح‌های بیولوژیک استفاده می شود و علت دیگر آن این است که مشکلات سلاح‌های هسته‌ای را ندارد و بسیار ارزان هستند و انتشار آنها بسیار راحت. مزیت مهم‌شان این است که فاعل یا انجام دهنده آن شناخته نمی شود و مجهول می ماند و از طرفی هم قابل ثابت کردن نیست. قابلیت فراگیری در بستر زیست، قابلیت انتقال سریع و نیاز به ابزار خاصی برای انتشار هم ندارند.

نمونه هایی از آن را می شود به بحث هپاتیت و سرطان که نمی شود ثابت کرد که حاصل عوامل بیولوژیکی است یا مثل شیوع جنون گاوی که آمریکا مقصر دانسته شده است یا سارس که در چین پیدا  شد یا در سال ۱۳۵۱ آفتی که در مزارع برنج ایران و در جنگ کره با عراق که عراق از کنه و زنبور های آلوده استفاده کرد و مثل ایدز در آفریقا که به خاطر وجود آزمایشگاه های تخصصی آمریکا در آنجاست. در حالت کلی می شود گفت که در حال حاضر ۱۷ کشور جهان قابلیت تولید سلاح بیولوژیکی را دارند به همین علت آن را بمب اتمی فراگیر می‌نامند.

شیوه‌های انتشار آن از طریق هوا، آب، مواد غذایی، اسباب بازی، حشرات، شیرهای خشک، بذرهای آلوده، حیوانات ویروسی، آفت‌های دامی، کودهای شیمیایی از نمونه هایی برای انتقال آلودگی هستند.

دکتر رازقی در ادامه افزودند: اثرات و امتیازاتی که برای آن کشور می تواند داشته باشد این است که باعث ترس و وحشت مردم کشور مقابل شده یا آن‌ها را از نظر فیزیکی دچار بیماری کرده و از نظر نظامی یک کشور را بی لایق نشان دهد و به او برای تسلیم شدن فشار آورد و همچنین می تواند از نظر اقتصادی نیز سود کند به گونه‌ای که اقتصاد کشور مقابل را فلج کرده یا حتی خود نیز با تولید داروی آن بیماری سود کلانی را به دست آورد و حتی می‌تواند با شناخت نمونه‌های ژنیکی آن ناحیه افراد فقط آن ناحیه را به صورت هدف‌دار بیمار کند و همچنین می‌تواند گیاهان آن منطقه را نابود کند و تهدیدات زیستی را برای انسان، دام، طیور، آبزیان، آب آشامیدنی و محیط زیست آن منطقه به وجود آورد.

-برای مقابله با این عوامل باید چه کاری را انجام دهیم؟

ما باید دارای سامانه‌ی رصد و پایش و کنترل باشیم. کنترل در آب، هوا، مواد غذایی و موادی که همواره از خارج، وارد کشور می‌شود باید کاملا بررسی و کنترل‌های لازم را داشته باشند.

موضوع مورد سوال بسیاری از دانشجویان مسئله‌ی تراریخته ها بود؛ ایشان در این باره بیان کردند که در مورد تراریخته  ها یا دستکاری ژنیتیکی باید گفت که گروهی مخالف و گروهی موافق آن هستند. مخالفان آن بیان می‌کنند که این تغییرات چرخه‌ی زندگی حیوانات را از بین می برد و ممکن است تاثیراتی در زندگی الان و آینده‌ی ما داشته باشد. اما هر دو این گروه می‌گویند در هر صورتی باید مصرف‌کنندگان بدانند که چه چیزی را مصرف می‌کنند و از آن اطلاع داشته باشند و خودشان مصرف آن را انتخاب کنند.

در انتها نیز پرسش و پاسخ بین استاد و دانشجویان انجام شد.


  • image_2019_4_29-0_38_47_900_uFv
  • photo_2019-05-04_16-16-39
  • photo_2019-05-04_16-16-46

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.