سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
در شرایطی که گرگ تو را دنبال می‌کند چند کیلومتر می توانی بدوی؟ پاسخ در مشروح همایش “رمز موفقیت”

در شرایطی که گرگ تو را دنبال می‌کند چند کیلومتر می توانی بدوی؟ پاسخ در مشروح همایش “رمز موفقیت”

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

 روز یکشنبه ۶ آبان، همایش رمز موفقیت با سخنرانی دکتر طاهری و حضور جمعی از دانشجویان در تالار شهید سلمانی دانشکده کشاورزی برگزار شد. دکتر طاهری مدیر‌عامل شرکت دانش بنیان آتیه آرمان انرژی تبریز و دارای چهار ثبت اختراع و عضو هیئت علمی گروه مکانیک بیوسیستم دانشگاه تبریز هستند. همچنین ایشان دارای ۱۲ مقاله‌ی ISI می‌باشند.

دکتر طاهری با اشاره به اینکه دانشگاه باید به سکوی پرش تبدیل شود بیان کردند: یکی از بزرگترین معضلاتی که در دانشگاه های کشور وجود دارد این است که فضای ناامیدی و سردرگمی در دانشگاه ها موج می‌زند. عمده‌ی وقت دانشگاه صرف مسائل آموزشی می‌شود اما هیچ‌کس به دانشجویی که خسته و ناامید است و هدف و انگیزه‌ای برای درس خواندن ندارد و اصلا نمی‌داند برای چه درس می‌خواند فکری نمی‌کند، برای رفع این مشکل ابتدا باید این مسائل را در ذهن او حل کرد و بعد خود به خود شاهد آن خواهیم بود که دانشجو خود به سراغ علم و دانش می‌رود. ولی متاسفانه تا به امروز برای رفع این ناامیدی و بی انگیزگی دانشجو راهکاری ارائه نشده است.

دکتر با ذکر این نکته که ما باید خود به فکر حل این مسائل باشیم ادامه دادند: برای رفع این مشکلات ما باید نگرش خود را اصلاح کنیم. در این باب حاج آقا قرائتی جمله‌ای بیان کردند با این مضمون که یک شخصی از من سوال کرد که در شرایط کنونی چند کیلومتر می‌توانی بدوی؟ در پاسخ گفتم ۳ کیلومتر. گفت  در شرایطی که گرگ تو را دنبال می‌کند چند کیلومتر می توانی بدوی؟ گفتم خیلی بیشتر شاید ۱۰ کیلومتر. گفت پس تو اینهمه انرژی نهفته در خود داری فقط کافی است به این پی ببری که گرگی دنبال توست. درس خواندن ما هم باید اینگونه باشد باید این احساس در ما باشد که گرگی دنبال ماست و ما باید از همه‌ی ظرفیت‌های پنهان و آشکار خود نهایت استفاده را بکنیم.

ایشان با اشاره به اینکه ما باید یک سری آدم های مسئولیت پذیر باشیم ادامه دادند: متاسفانه ما اینطور یاد گرفته‌ایم که منتظر باشیم تا دیگران برایمان کاری انجام دهند. درحالی‌که همه‌ی مسئولیت ها باید از زمان دانشجویی بر عهده‌ی خودمان باشد. ما باید این احساس مسئولیت را در خود داشته باشیم تا بتوانیم دانشگاه را اصلاح کنیم. ما باید حتی در مورد آبادانی کشورمان نیز احساس مسئولیت کنیم.

باید در خود این انگیزه را ایجاد کنیم که علاوه بر اینکه این ۴ سال را خیلی خوب درس بخوانیم، در کنار آن سعی کنیم مهارت های دیگری هم کسب کنیم. باید به این فکر کرد که تا چه زمانی دیگران گره‌های زندگی مان را باز می‌کنند، باید خودمان برای این گره‌ها راه حلی پیدا کنیم.

عضو هیئت علمی گروه مکانیک بیوسیستم دانشگاه تبریز با بیان اینکه ما برای سرگرمی در این دنیا نیامدیم ادامه دادند: این دنیا برای آن است که ما دنیا وآخرتمان را بسازیم ولی متاسفانه این موضوع کم کم دارد از زندگی هایمان به فراموشی سپرده می‌شود، درحالی‌که این موضوع یک اصل است. ما باید سعی کنیم هم خودمان را به لحاظ اخروی و دنیوی به اوج کمال برسانیم هم کشورمان را. ما باید این احساس مسئولیت را داشته باشیم. ما نباید این اجازه را بدهیم که آینده را برای ما سیاه جلوه دهند. آینده برای ماست، در خوب یا بد بودن آینده‌ی این کشور همین ما ها دخیل هستیم. ایران دارای گذشته‌ی درخشانی بوده است پس می‌تواند دارای آینده‌ای این چنین نیز باشد.

در پایان دکتر با اشاره به اینکه باید در انتخاب دوست دقت کنیم ادامه دادند: از کسانی که دزد زمان هستند دوری کنیم این افراد باعث اتلاف بیهوده‌ی زمان ما می‌شوند. از افرادی که سیاه نمایی می‌کنند هم باید دوری کرد. برای رسیدن به قله های موفقیت باید تلاش شبانه روزی بکنیم. به درس هایی که صرفا اساتید در کلاس ارائه می کنند اکتفا نکنیم و از منابع علمی بیشتر استفاده کنیم. با افرادی رفاقت کنیم که اهل درس و تحقیق هستند این افراد باعث ایجاد انگیزه در ما نیز می‌شوند. گروه هایی تشکیل دهیم که جویای علم باشند.

  • photo_2018-10-29_12-36-28
  • photo_2018-10-29_12-36-41
  • photo_2018-10-29_12-36-21
  • photo_2018-10-29_12-36-32

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.