پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
حجت الاسلام دکتر امامی در همایش “علوم انسانی اعجاز میکند:قبل از وارد شدن به علوم انسانی باید تعریفی از انسان داشته باشیم. از چه راه هایی انسان می تواند به شناخت دست پیدا کند؟!

حجت الاسلام دکتر امامی در همایش “علوم انسانی اعجاز میکند:قبل از وارد شدن به علوم انسانی باید تعریفی از انسان داشته باشیم. از چه راه هایی انسان می تواند به شناخت دست پیدا کند؟!

حجت الاسلام دکتر امامی:قبل از وارد شدن به علوم انسانی باید تعریفی از انسان داشته باشیم.از چه راه هایی انسان می تواند به شناخت دست پیدا کند؟!.

 به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

همایش “علوم انسانی اعجاز می کند” سه شنبه ۲۴ مهرماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر امامی در آمفی تئاتر شهید موحد دانشکده حقوق و علوم اجتماعی برگزار شد.

استاد امامی در این همایش با اشاره به اهمیت خودشناسی در علوم انسانی بیان کردند: انسان اگر به خود شناسی دست پیدا نکند نمی‌تواند درباب علوم انسانی نظر بدهد. طبق یک مبنا انسان دارای روح فرامادی است. شاید انسان از طریق علوم انسانی به یک لذت‌ها و نتیجه‌هایی برسد اما این کافی نخواهد بود چون که انسان علاوه بر آرامش در این دنیا باید به آرامش در دنیای دیگر هم برسد.

استاد امامی در ادامه با اشاره به اینکه در تعریف انسان دو دیدگاه وجود دارد خاطر نشان کردند: در دیدگاه اول انسان مانند حیوانات است اما کمی پیچیده‌تر و عالم مرگی نیست و همواره به سمت لذت‌ها می‌رود. اما بایستی با عقل خود نسبت به انسان یک رویکرد دیگر داشته باشیم که آیا میتوانیم بعد فرامادی انسان را ثابت کنیم؟ اگر بعد فرامادی انسان ثابت  شود می‌توان عالم بعد از این دنیا را ثابت کرد که در صورت اثبات آن دیگر انسان نمی‌تواند در علوم انسانی فقط محدود به دنیا قضاوت کند. اگر بعد فرامادی انسان را کنار بگذاریم انسان تبدیل به یک موجود مادی می شود که نتیجه این نگرش این می‌شود که دیگر هدف آخرتی برای ما وجود نخواهد داشت.

استاد امامی در ادامه با بیان این سوال که “در روانشناسی آیا بعدی به عنوان بعد فرامادی را قبول داریم یا نه؟” گفتند: این سوال یک مبناست. اهداف آن این است که اگر قبول کردیم باید صحبت از آخرت را به میان آوریم که در این صورت این علم  مقدمه‌ای برای تعالی بخشیدن به انسان می‌شود.

طبق فرمایشهای حجت الاسلام امامی، خودشناسی انسان که بسیار در علوم انسانی مهم و تاثیرگذار است شامل موارد زیر است:

۱)خودشناسی فلسفی

۲)خودشناسی طبقاتی

۳)خودشناسی ملی

۴)خودشناسی انسانی

۵)خودشناسی ایمانی

۶)خودشناسی عرفانی

 در انتهای برنامه نیز پرسش و پاسخ دانشجویان شرکت کننده در این همایش برقرار بود که در این قسمت شرکت‌کنندگان به طور شفاهی سوالات خود را از دکتر امامی پرسیدند و در ادامه شنوای پاسخ های ایشان ‌شدند.

  • photo_2018-10-16_23-05-59
  • photo_2018-10-16_23-05-59 (2)
  • photo_2018-10-16_23-05-58
  • photo_2018-10-16_23-06-11

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.