چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز به اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با کنوانسیون‌های مغایر با قانون اساسی

بسم الله الرحمن الرحیم

اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

سلام علیکم؛

“[گفته میشود] حالا چه‌کار بکنیم؟ بعضی از این معاهدات بین‌المللی و کنوانسیون‌ها موادّ مفیدی دارند. خیلی خوب، اشکالی ندارد؛ بنده هم در مورد همین چیزهایی که اخیراً در مجلس مطرح شد در این چند ماه اخیر، گفتم مجلس مستقلّاً خودش قانون بگذراند. فرض کنیم [موضوع] مبارزه‌ی با تروریسم یا با پولشویی است؛ خیلی خب، مجلس شورای اسلامی یک مجلس رشید و عاقل و بالغی است و پشتوانه‌های کاریِ خیلی خوبی هم دارد؛ بنشینند یک قانون بگذرانند؛ این قانون، قانون مبارزه‌ی با پولشویی است، هیچ مشکلی هم ندارد، شرایط زیادی‌ای هم ندارد و همان کاری که خود شماها میخواهید بکنید، در این قانون مندرج است؛ این مهم است. هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمیدانیم تَه آن چیست یا حتّی میدانیم که مشکلاتی هم دارد، به‌خاطر آن جهاتِ مثبت و جنبه‌های مثبت، قبول بکنیم.” –رهبر انقلاب ۳۰/۳/۱۳۹۷

هر گونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شیون کشور گردد ممنوع است. – اصل ۱۵۳ قانون اساسی

در آستانه چهلمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، و در طی این چهل سال جمهوری اسلامی و ملت ایران با وجود موانع و مشکلات فراوان داخلی و خارجی با شتاب و صلابتی توقف‌ناپذیر پیش رفته‌اند، و امروز نقش ایران اسلامی در معادلات جهانی با توجه به خارج شدن جهان از تک قطبی استکبار و قدرت یافتن ملت‌های مستقل و در راس آنها ایران اسلامی مانند گذشته نیست. هژمونی مستکبرین عالم در حال نابودیست و از نشانه‌های آشکار آن شکست‌های پیاپی امریکا و رژیم اشغالگر قدس، و بحران‌های اقتصادی که کشورهای متروپل قادر به حل آن نیستند می‌باشد.

با وجود اقتدار روز افزون کشور، اقتصاد ما امروز در وضعیت حساسی قرار دارد و هرگونه اقدام اساسی،  از تنظیم پیمان‌های ارزی با کشورهای مختلف گرفته تا اصلاح نظامات بانکی داخلی تاثیر به سزایی در افق اقتصادی ایران خواهند داشت.

ایران اسلامی اخیرا تجربه غیرقابل چشم‌پوشی برجام را پشت سر گذاشته که نمادی از بدعهدی و بی‌اعتنایی غرب به امضا و پیمان‌های خود است.

در گذشته ایران با کارگروه اقدام مالی همکاری‌هایی داشته ولی پرونده جدید FATF از تعهد خلاف قانون اساسی وزیر اقتصاد وقت در سال ۹۵ آغاز شده است که از آن زمان برخی جریانات در داخل کشور بدون توجه به ابعاد فنی و عواقب دائمی و غیرقابل اجتناب آن درصدد تحمیل کورکورانه تمام اکشن پلن FATF به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند.

کارشناسان و متخصصان متبحر و دلسوز کشور تا به حال ابهامات، انتقادات و توصیه‌های متعددی را درباره بررسی و پذیرش مفاد لوایح کنوانسیون‌های CFT  و پالرمو که در محضر شما هستند متذکر شده‌اند که توجه شما را به برخی از آنها جلب می‌نماییم:

 • اجبار ایران در CFT به تغییر قوانین داخلی در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم
 • مکشوف ساختن اطلاعات مالی افراد، شرکت‌ها و سازمان‌های داخلی با التزام به CFT، و در نتیجه نقطه‌زنی تحریم‌های ثانوی امریکا
 • مغاریت CFT با اصل ۱۵۴ قانون اساسی با توجه به حمایت ایران از آرمان فلسطین و سایر جنبش‌های آزادی بخش با توجه به تعریف طرف خارجی از تروریسم
 • تقسیم اقتصاد ایران به دو بخش تحریمی و غیرتحریمی و در نتیجه داخلی سازی تحریم‌ها
 • “دور زدن تحریم‌ها” درمنطق کنوانسیون پالرمو به عنوان “پولشویی” و “قاچاق” شناخته می‌شوند
 • عنایت به رد کنوانسیون پالرمو از طرف دو کمیسیون سیاسی_دفاعی_امنیتی و حقوقی_قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • توجه به اینکه ۳۷ بند از برنامه اقدام ۴۱ بندی سال ۲۰۱۶ اجرا شده ولی نه تنها هیچ فایده‌ای نداشته بلکه شاهد خودتحریمی، افشای هویت ۴۰۰ صرافی و …بوده‌ایم.
 • و …..

و در راس اینها عدم تضمین طرف داخلی حامی اجرای تمام توصیه‌های FATF برای نتیجه اجرای آن با این استدلال که اجرا نکردن آن وضع را بدتر می‌کند، و عدم تضمین ایشان برای اجتناب از همکاری با تحریم‌های امریکا و …  .

تصمیم درباره کنوانسیون‌های پالرمو و CFT مانند برجام نیست که متوجه یک صنعت مانند صنعت هسته‌‌ای باشد، بلکه متوجه تمام شریان‌های اقتصادی کشور است که هرگونه اهمال یا خطا در آن لطمات غیرقابل جبرانی را دربرخواهد داشت.

ما به عنوان بخشی از جامعه‌ی مومن و متعهد دانشجویی کشور با توجه به اعتماد امام و امت به شما، خواستار نهایت سداد و دقت شما بدون توجه به فضاسازی‌ها، در بررسی و تصمیم‌گیری برای این دو کنوانسیون هستیم.

والسلام علیکم و الرحمه الله و برکاته

                                                                                                              بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.