پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز به مناسبت روز دانشجو

بسم الله الرحمن الرحیم؛ انه خیر ناصر و معین 

پیشاپیش ولادت پیامبر مهر و رحمت حضرت محمد(صلوات ا.. و سلامه علیه) و ششمین اختر تابناک امامت و ولایت امام جعفر صادق(علیه سلام) و روز دانشجو را ، خدمت همگی شما دانشجویان عزیز و محترم و اساتید و مسئولین محترم دانشگاه تبریک عرض می کنیم. 

گرامی می داریم یاد و خاطره ی سه شهید والا مقام و به خاک و خون غلتیده ی شانزدهم آذرماه هزار و سیصد و سی و دو را، و همچنین در روز دانشجو وظیفه ی خود میدانیم عرض ارادت کنیم به شهدای دفاع مقدس، شهدای عزیز بیست و هفت دی دانشگاه تبریز و همچنین افتخار تاریخی این دانشگاه، شهید والامقام مهدی باکری. و همچنین شهدای جبهه ی مقاومت و مدافعان حریم اهل بیت (علیهم سلام).

بحث امروز عمدتا شامل چند نکته است در باب وقایع ۱۶آذر، دانشجو و رسالت های این قشر نخبه و تاثیرگذار. 

۴ماه بعد از کودتای ۲۸ مرداد و آن اختناق عجیب ، ناگهان به وسیله‌ی دانشجویان در دانشگاه تهران یک انفجار در فضا و در محیط، به عنوان اعتراض به آمریکا، به عنوان اعتراض به نیکسون که عامل کودتای ۲۸ مرداد بود به وجود آمد، این دانشجوها در محیط دانشگاه اعتصاب و تظاهرات کردند، که با سرکوب مواجه شده و سه نفرشان هم به خاک و خون غلتیدند و برای همیشه نام ۱۶ آذر را با نام دانشجوی ضد آمریکا و دانشجوی ضد سلطه پیوند زدند.

دانشگاه مهمترین زیرساخت پیشرفت و توسعه‌ی کشور است چون دانشگاه نیروی انسانی را تربیت میکند، و مهمترین سرمایه‌ی کشور نیروی انسانی است. 

از دانشگاه همیشه و در همه جا این انتظار هست، که محل جوشش و اوج دو جریان حیاتی در کشور باشد: اول، جریان علم و تحقیق؛ دوم، جریان آرمان‌گراییها و آرمان‌خواهیها و هدفگذاریهای سیاسی و اجتماعی

در جریان علم و تحقیق، هدف باید مرجعیت علمی در دنیا باشد ؛ لیکن نکته ی قابل توجه این است که از بیراهه‌ها باید ترسید و نباید به ظواهر دلخوش کرد، نباید غربیها را تنها معیار و ملاک قرار داد و به دنبال آنها حرکت کرد و به اسم واقع بینی طوری به آنها نگاه کرد که گویی آنها یک نقطه‌ی والا و دست‌نیافتنی هستند؛ انتهای این مسیر به جایی نمی‌رسد مگر همان پنجاه، شصت سالِ شوم و سیاه ، دوران پهلوی.

آرمان گرایىِ جوان ایرانى عبارت است از ترسیم آینده ای با این خصوصیات:

 ما نظام و کشوری می خواهیم که پیشرفته باشد و مردم آن دانشمند و بیدار و زنده ؛ غفلت زده و خواب آلوده نباشند؛ کشور برخوردار از عدالت ؛ مبرای از فساد ؛ طبقه ی اشراف بر آن حاکمیت نداشته باشد . برخوردار از قدرت و استحکام سیاسی باشد؛ و همه ی اینها الهام گرفته ی از معارف دین و اسلام عزیز باشد. اسلام این ظرفیت را دارد که اینها را به ما تعلیم دهد.

آنچه مهم است این است که نظام جمهوری اسلامی یک ساخت حقوقی و رسمی دارد و یک ساخت درونی .

همیشه در دلِ ساخت حقوقی، یک هویت حقیقی و واقعی وجود دارد؛. این ساخت حقوقی در حکم جسم است؛ و آن هویت حقیقی در حکم روح است؛ در حکم معنا و مضمون است. اگر آن معنا و مضمون تغییر پیدا کند، ولو این ساخت ظاهری و حقوقی هم باقی بماند، فایده‌ای نخواهد داشت. 

آن ساخت درونی ، همان آرمانهای جمهوری اسلامی است: عدالت، کرامت انسان، حفظ ارزشها، سعی برای ایجاد برادری و برابری، اخلاق و ایستادگی در مقابل نفوذ دشمن؛

از شاخص های ساخت درونی یکی اعتماد به مردم، و عقیده‌ی واقعی به مشارکت مردم. و دیگری شجاعت در برابر هیبت دشمن است. در مقابل دشمن اگر مسئولین کشور احساس رعب و خوف بکنند، بر سر ملت بلاهای بزرگ خواهد آمد. آن ملتهائی که ذلیل و مقهور دست دشمن شدند، عمده‌ی علت این بود که مسئولان – پیشروان قافله‌ی ملت – شجاعت لازم، اعتماد به نفس لازم را نداشتند.

مسئله‌ی ارزش جهاد و شهادت، یکی دیگر از این ساخت هاست.

جمهوری اسلامی به جهاد و شهادت شناخته میشود. ارزش مجاهدت، مقام والای شهادت، از جمله‌ی چیزهائی بود که به وسیله‌ی افرادی زیر سؤال رفت. جهاد را زیر سؤال بردند، شهادت را زیر سؤال بردند. این، یکی دیگر از شاخصهاست.

لکن با این همه، کشور از همه‌ی ابعاد پیشرفت کرد و آباد شد. کشوری که قرنهای متمادی به حکومت فردی و استبدادی عادت کرده بود، یکی از بهترین مردم‌سالاری‌ها در حضور هنگام انتخابات، در حضور در مسائل عمومی و مشارکتهای عمومی این کشور رشد پیدا کرد؛ این همان انقلابی است که آمریکائی‌ها میخواستند نباشد، میخواستند نابود شود، میخواستند ضعیف شود، به خودشان وعده میدادند که تا چند ماه دیگر از بین خواهد رفت. 

در پایان این بیانیه بر خود لازم می دانیم، این جمله را از بیانات رهبر معظم انقلاب، امام خامنه‌ای(مدظله العالی) را بر همگان یاد آور شویم که فرمودند:《یادتان نرود که در این راه مهم و خوش عاقبت که به سمت آرمانها حرکت می کنید. دشمن اصلی شما آمریکاست.》

《قدر این موقعیت و این امکان را بدانید که شما همان نسلی هستید که این کشور را به اوج خواهید رساند انشاءالله》

والسلام علیکم و رحمه ا.. و برکاته


نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.