سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

 • کانال آپارات
 • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
 • کانال سزوش بسیج
 • دانشگاه تبریز
 • سازمان بسیج دانشجویی
پدر گرامی شهید مصطفی احمدی روشن در همایش از نازعات تا نقطه‌زن: “از سال هشتاد دو تا هشتاد و چهار مسئولین ما با همین دشمنی که خداوند به ما معرفی کرده می نشینند و مذاکره می کنند و نتیجه کار این می شود که در آخر کار ما محور شرارت بشویم”

پدر گرامی شهید مصطفی احمدی روشن در همایش از نازعات تا نقطه‌زن: “از سال هشتاد دو تا هشتاد و چهار مسئولین ما با همین دشمنی که خداوند به ما معرفی کرده می نشینند و مذاکره می کنند و نتیجه کار این می شود که در آخر کار ما محور شرارت بشویم”

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛

 همایش ” از نازعات تا نقطه زن ” روز یکشنبه مورخ  ۸ اردیبهشت با حضور دکتر منوچهر منطقی رئیس مرکزملی فضایی ایران و پدر گرامی شهید مصطفی احمدی روشن  و جمعی از دانشجویان  در آمفی تئاتر دانشکده مکانیک برگزار شد.

دکتر منطقی در پاسخ به این سوال که سیر تحول موشکی کشور چگونه بوده است که  زمانی  حتی قادر به ساخت یک سیم خار دار هم نبودیم امروز بعد از چهل سال ایران جزء قدرت های برتر دنیا در زمینه موشک هست، فرمودند: اینطور نیست که کارهایی که انجام شده است بدون مقدمه بوده است در واقع در زمان شاه یک کارخانه نیمه کاره  بود که توسط آلمانی ها ساخته شده بود که قرار بود موشک های کاتیوشا به برد بیست کیلومتر بسازند که آن مجموعه که به انقلاب رسید نیمه کاره رها شد و رفت. بنابراین اولین جایی که نیروهای ما شروع کردند یک بستر نیمه آماده ای بوده است که خیلی از مسیرهای یادگیری از آنجا شروع شد. از کارهای مهمی که در شروع کاری باید بکنیم این هست که به اطراف خود نگاه کنیم و ببینیم چه چیزهایی داریم که به ما کمک می کند؛ مسیر را به جای این که طولانی طی بکنیم، میانبر بزنیم و طی کنیم. با  توجه به جنگ، نیروهای جنگی به آن نیاز داشتند بنابراین  این اولین جایی بود که محققان دانشگاهی به کمک صنعت آمدند. چون مجموعه ای که قبل از انقلاب بود یک سری تکنسین های عمدتا خارجی اداره می کردند  و نیروهای ما صرفا نیروهای اپراتور بودند و نمی توانستند مشکلات فنی را حل بکنند. به این نتیجه رسیدند که ما باید به دنبال دانشگاهی ها برویم البته این نکته هست که در این زمینه صرفا دانش کافی نیست و دانش و تجربه باید با هم باشند بنابراین به سراغ جهاد دانشگاهی رفتند پس اولین گام  این بود که در کنار روال موجودی که بود  شکل گیری بسترتحقیقات شروع شد و بر مبنای بستر تحقیقات بود که مشکلات متعددی که  در این مسیر حل شد. باتوجه به جنگ های شهری که باید برد موشک ها بیشتر بود به بستر طراحی وارد شدند که خوشبختانه طراحی جواب داد و به برد های بیشتر رسیدند. درگام سوم برد بیشتر و دقت بالاتر مطرح شد. پس گام به گام جلو رفتیم؛ جهشی ناگهانی نبوده است.

ما به بحث هایی رسیدیم که به برد های بیشتر نیاز است که همزمان باید دقت هم بالاتر برود. از آن مجموعه های اولیه که طراحی کرده بودند و با توجه به درس آموخته ها یک پله بالاتر آمدند. در دهه هفتاد بحث  ماهواره و فضا  مطرح شد که در چهارده بهمن هشتاد و هفت اولین ماهواره بر بومی خود را طراحی کردیم که آن موقع جزو نه تا کشور دنیا بودیم که طراحی کرده بودیم.

خلاصه این که بستر ایمانی و انقلابی محرک کار هست چون ما شکست های متعددی در این مسیر داریم و باید امیدوار بود. بستر اسلام و انقلاب بستر های قوی هستند و همیشه ما را به تلاش مجدد دعوت می کند. بحث دوم این که ما باید دانش عمیق داشته باشیم بعضا دانش نداریم باید کسب کنیم و با دانشی که داریم تلفیق کنیم ممکن است منشا این دانش ایرانی های خارج از کشور باشند یا دانشی هست که در خارج هست ما در کار های علمی  هر آنچه که در دسترس داریم استفاده کنیم  و بحث سوم این که نمی توانید همه کار را خودتان انجام دهید باید از تمام استعدادهای مملکت استفاده کنید.

در این مسیر آدم های مختلفی جان و سلامتی خودشان را گذاشته اند که یکی از آن ها شهیدطهرانی مقدم بود. علت شهادت ایشان این بود که یک کاری را میخواست مرسوم بکند منتهی تجهیزاتی که لازم بود، نبود و از تجهیزات ساده تر با ایمنی پایین تر استفاده کردند نهایتا وجود با ارزششان را در مسیر توسعه کار که معتقد بودن که نباید در این حد متوقف بشود و سطح کار باید بالاتر برود، گذاشتند.

در ادامه پدر بزرگوار شهید احمدی روشن در پاسخ به این سوال که شهید احمدی روشن و کسانی که در این مسیر یا در جامعه جهانی پیشرفت کرده اند چه ویژگی هایی داشتند که با این همه مشکلات  خسته نمی شوند، فرمودند: اگر بخواهیم در مورد ویژگی های مصطفی صحبت کنیم باید بسیار بگوییم. اولین ویژگی مصطفی این بود که فرزندی بسیار خوب برای خانواده بود.

ایشان با اشاره به این که شهدا الگو برای ما هستند خاطره‌ای از شهید احمدی روشن بیان کردند: مصطفی تقریبا چهار صبح از خواب بیدار می شد و یک مسیر تقریبا سیصد کیلومتر را طی می کرد تا از تهران به نطنز برسد. مادرش می دانست که مصطفی تقریبا هفت یا هفت و نیم صبح پشت میز کارش هست  دوستانش بعد از شهادت مصطفی تعریف می کردند که بعد این که موبایل مصطفی زنگ می خورد تمام قد بلند می شد و خم شده و سر روی میز گذاشته و به مادر یا پدرش سلام می کرد که همکاران و دوستانش از ایشان می پرسند که مصطفی این چه طرز برخوردی هست پدر و مادر شما که اینجا نیست مصطفی می گوید بله نه پدر و نه مادر نیست، اما خدا هست. یاد ندارم مصطفی برخوردی کرده باشد که تکدر خاطر ما را فراهم کرده باد.  مصطفی آنجا به دوستانش نشان می دهد که حواستان جمع باشد اگر معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز هم شده‌اید همان برخوردی را که در مقابل پدر و مادر می‌کنید همان برخورد پشت سرشان داشته باشید.

دومین ویژگی ایشان یک سرباز خوب برای ملت ایران بود. یعنی این دستاورد علمی که مثلا به عنوان نمونه از پنج هزار و شصت دستگاه سانتریفیوژ یک دفعه به بیست هزار دستگاه می‌رسد و در داخل کشور قطعات سانتریفیوژ ها را بومی سازی می‌کند. مسئولین رده بالا تاکیدشان بر این بود که شما نمی توانید همچنین کاری را انجام بدهید؛ اما او اصرار می کند و این کار را انجام می دهد و بسیاری از قطعات  دستگاه سانتریفیوژ را در داخل کشور بومی سازی می کند این یک دستاورد بسیار بزرگی هست. غنی سازی ما در سال هشتاد و دو تا هشتاد و چهار متاسفانه در زمان مدیریت بعضی از مسئولین کنونی در آن سال ها تخته شد و بعد از آن حضرت آقا فرمودند که در سایت هسته‌ای را باز کنید. خداوند در آیه صد و بیست سوره بقره می فرماید که یهود و نصاری از شما راضی نخواهد شد تا جایی که از آنها تبعیت کنید. اما متاسفانه از سال هشتاد دو تا هشتاد و چهار مسئولین ما با همین دشمنی که خداوند به ما معرفی کرده می نشینند و مذاکره می کنند و نتیجه کار این می شود که در آخر کار ما محور شرارت بشویم آن نتیجه عقب نشینی در مقابل دشمن بود.

وقتی حضرت آقا دیدند که این اتفاق به نفع ما تمام نشد و باید مجددا صنعت هسته‌ای را ارتقا بدهیم فرمودند که دانشمندان هسته‌ای ما باید شبانه روز کار کنند و زحمت بکشند و صنعت هسته‌ای به جای خودش برگردد و این کار به لطف خداوند انجام شد. به لطف خداوند بچه های ما از غنی سازی سه و نیم درصد و پنج درصد نهایتا تا بیست درصد موفق شدند و صنعت هسته‌ای‌مان را راه انداختند و این نتیجه زحمات امثال مصطفی بود. از مصطفی می پرسند که این غنی سازی سه و نیم درصد و پنج درصد و بیست درصد مورد استفاده شما هست اما با بیست درصد می خواهید چه کار کنید؟ می گوید این بیست درصد به منزله یک دستاورد و یک حربه بسیار بزرگ است که اگر در این مسئله دشمن در ما خلایی احساس کند هرگز با ما مذاکره نخواهد کرد هرگز به حرف های ما گوش نخواهد داد و اگر غنی سازی ما به بیست درصد برسد شما شک نکنید که دانشمندان هسته‌ای و بچه‌هایی که از دور یا نزدیک دستی در غنی سازی داشته باشند ترور خواهند کرد که متاسفانه این اتفاق افتاد.

پس دستاورد غنی سازی سه و نیم درصد و پنج درصد و بیست درصد ما حاصل زحمات شبانه روز امثال مصطفی بود. شبانه روز پشت دستگاه‌های سانتریفیوژ بدون این که استراحت داشته باشند مشغول کار بودند.

در ادامه پدر شهید احمدی روشن بیان کردند: برای چه روز بیست فروردین جشن می‌گیرید وقتی صنعت هسته‌ای ما از تعداد نوزده هزار به پنج هزار و شصت دستگاه سانتریفیوژ می‌رسد و به شما اجازه نخواهند داد که از سه و نیم درصد بیشتر غنی سازی داشته باشید و دوازده هزار از این سانتریفیوژها را طوری از مدار خارج کردند که در آینده نه دور و نه نزدیک احتیاجی به این دستگاه ها داشته باشیم به درد ما نخورد. بچه هایی که زحمت کشیدند صنعت هسته‌ای ما را به جایی رساندند که دشمن را با ما سر یک میز نشاند. ما برای بیست درصد غنی سازی آن پنج خانوار را بی سرپرست کردیم. این‌ها چهارصد وپنجاه کیلو گرم اورانیوم بیست درصد ما را بعد از نشست بغداد با این قرارداد نگین اکسید کردند. در سایت هسته‌ای را تخته کردند. در قلب راکتور اتمی اراک بتن ریختند. با هر وجدان و عقیده‌ای که دارید نه به عنوان حرف پدر شهید احمدی روشن  به عنوان یک مسلمان برای شما می‌گویم که این اتفاق‌ها توسط دولت و مسئولین هسته‌ای افتاد برای چه؟ برای این که چرخ اقتصاد ما در کنار چرخ سانتریفیوژهای ما بچرخد که واقعیت نچرخید.


 • ۳b1e938467-5cd02c6d7a1ed824008ba266
 • ۴aad2cf4d5-5cd02c6f7a1ed8b7e38b8905
 • be84fdba50-5cd02c787a1ed817008ba24e
 • ۷d38809466-5cd02c767a1ed859148b7d82
 • ۹۱d20bc69f-5cd02c7b7a1ed8f3b78b6e83
 • ۹۸۱۲۷۶۵۱۷a-5cd02c6a7a1ed817008ba24c
 • d9a809a65f-5cd02c727a1ed8b7e38b8906
 • e4edc34cc7-5cd02c707a1ed821008ba3ed
 • image_2019_4_24-18_25_50_427_Ut2

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.