پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

  • کانال آپارات
  • دفتر حقظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای
  • کانال سزوش بسیج
  • دانشگاه تبریز
  • سازمان بسیج دانشجویی
اردوی جهادی تابستانه ۹۸/ قدم اول/ شناسایی ظرفیت‌ها و مشکلات شهرستان چاراویماق

اردوی جهادی تابستانه ۹۸/ قدم اول/ شناسایی ظرفیت‌ها و مشکلات شهرستان چاراویماق

به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛ با توجه به شروع اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز، این مجموعه در قدم اول با به اشتراک گذاشتن تحقیقات اولیه و نتایج به دست آمده از آن متن زیر را که در خطبه‌های پیش از نماز جمعه تبریز قرائت شد با جامعه دغدغه مند، مومن و انقلابی به اشتراک میگذارد:


بسم الله الرحمن الرحیم

«انما المومنون الذین ءامنوا بالله و رسوله ثم لم یرتابوا و جاهدوا به اموالهم و انفسهم فی سبیل الله اولئک هم الصادقون» (آیه ی ۱۵ سوره حجرات)

کار جهادی و روحیّه‌ی جهادی را در خودتان تقویت کنید. روحیّه‌ی جهادی یعنی کار را برای خدا انجام دادن، کار را وظیفه‌ی خود دانستن، همه‌ی نیروها را در راهِ کارِ درست به میدان آوردن؛ این روحیّه‌ی جهادی است.

امام خامنه‌ای (دام ظله) ۹۴/۷/۲۲

بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز در نظردارد بنابر فرمان امام خامنه‌ای در راستای محرومیت زدایی و رونق تولید در روستاها، با این پشتوانه اعتقادی که برای دولت جوان حزب الهی مد نظر مقام معظم رهبری (دام عزه) نیاز به تربیت جوانانی در تراز انقلاب اسلامی است، گروه جهادی حاج عبدالله والی را به مناطق محروم شهرستان چاراویماق اعزام کند؛ مناطقی که با وجود فراوانی معادن و دام در آن و شناخته شدن به عنوان انبار غله آذربایجان، محرومیت‌ها و در عین حال ظرفیت‌هایی به شرح زیر را داراست:

۱) نداشتن راه های مواصلاتی و ارتباطاتی مناسب؛ این مسئله باعث مشکلات بسیاری همچون عدم دسترسی به شهر برای خرید اقلام مورد نیاز و فروش مناسب محصولات تولیدی، نرسیدن مصالح برای ساخت و ساز و دیگر خدمات می شود. در صورتی که اگر این مشکل حل شود رفت و آمد و داد و ستد روستایی آسان و تضمین می شود؛ و طبعا روستاها تولید کننده باقی می‌مانند و خیلی از مشکلات کم خواهد شد.

۲) مناسب نبودن بافت روستاها؛ بافت اکثر روستاها کاه‌گلی بوده و در زمان های حساس مانند هنگام وقوع زلزله، سیل و… این بافت نامناسب باعث خسارات جانی و مالی می‌شود.

۳) نداشتن علوفه کافی برای چندین میلیون دام در منطقه به علت کاشت دیمی؛ زمین مناسب و وسیع برای کشاورزی بارانی و کاشت محصولاتی چون ذرت، یونجه، جو و گندم دراین منطقه به وفور یافت می‌شود.

۴) وضع فرهنگی نامناسب برخی روستاها به علت گسترش استفاده از ماهواره و فقدان پوشش کامل شبکه‌های سیما؛ طبق تحقیقات انجام گرفته می‌توان با احداث دکل و تجهیز آنتن‌های مخابراتی به گیرنده‌های صدا وسیما و یا تعویض دستگاه‌های گیرنده دیجیتال با ماهواره این مشکل را بر طرف نمود.

۵) برخورداری از مناطق توریستی مانند روستای پیر سقا و چشمه‌ی آن، یا روستای آب گرم که قابلیت احداث هتل‌های بوم گردشگری در همان خانه‌های روستایی به شکل سنتی را دارد.

۶) با وجود معادن غنی مس، منگنز، زغال سنگ، آهک و کالئونیت در این منطقه که مورد استفاده در ساخت مصالح سبک است این معادن اصلا کشف نشده یا مورد بهره برداری قرار نمیگیرد و حتی اگر مورد بهره‌برداری است، مردم منطقه سهمی ندارند یا به نسبت حقشان سهم بسیار کمی می‌برند.

همچنین ده‌ها مشکل دیگر که با تدبیر درست میتوانند به ظرفیت تبدیل شوند وجود دارند که از آنها نیز میتوان به تنوع گیاهان دارویی در منطقه و نبود کارخانجات تبدیلی و صنایع مناسب با روستا چون کارخانه آرد و لبنیات و… که با کمک ادارات و سازمان‌های دیگر بسیاری از آن‌ها قابل حل است.

ما از سازمان‌ها‌، ادارات کل و نهادها خواهشمندیم فرزندان خود و خادمان کوچک ملت را در لبیک گویی به فرمان ولی فقیه در مطالبات توانمند سازی محرومین یاری کنند و برای یکبار هم که شده خارج از بروکراسی به جا مانده از دوران قدیم و بیرون از ضوابط خشک و بی روح توسعه نامتوازن غرب محور، مطالبات ملت زجر کشیده را که ولی نعمتان انقلابند با روحیه جهادی اوایل انقلاب بشنوند و در راه پیشرفت این مناطق محروم قدم بردارند؛ باشد که رضایت مخلوق و خالق فراهم آید و برکت چاشنی کارشان گردد. که اگر این گونه شود لذت رفع فقر و محرومیت امت مسلمان چنان در ذائقه مسئولین شکوفا شود که یقینا در قدم‌های بعدی به فضل الهی در امداد مستضعفین سر از پا نخواهند شناخت. تجربه فرزندانتان در اردوهای راهیان نور، اعتکاف‌های دانشجویی و اردوهای جهادی در سال‌های متمادی نشان داده است که رسیدن به این لذت شدنی است. اگر می‌خواهیم به جایی برسیم که تا به حال نرسیده‌ایم باید از راهی برویم که تا به حال نرفته‌ایم. در این جا علاوه بر ادارات و سازمان‌ها، از همه خیرین و سرمایه گذاران دعوت می‌کنیم با سرمایه گذاری در طرح‌های گروه‌های جهادی بسیج، علاوه بر سرمایه گذاری مطمئن، مرهمی بر درد مستضعفین در مناطق محروم باشند.

و اما در حوزه مهم و حیاتی فرهنگ، دو فعالیت اساسی را باید مورد توجه قرار داد:
نخست: تقویت روحیه کار و تلاش و زدودن آثار فرهنگ راحت‌طلبی از اذهان مردم
دوم: تقویت تبیین فرهنگ روستانشینی برای اهالی منطقه از طریق توانمندسازی روستاییان نخبه؛

با این هدف که روستایی بودن و زندگی در روستا بار ارزشی مثبت پیدا کند و روستاییان به هویت روستایی خود افتخار کنند. اقتصاد و فرهنگ در روستا ملازم یکدیگر هستند. چنانچه اقدامات درعرصه اقتصادی به ثمر برسند، فعالیت در عرصه فرهنگی نیز با سهولت بیشتری انجام می‌شود و به ثمربخش بودن آن بیشتر می‌توان امید داشت. هنگامی که روستا از نظر اقتصادی پویا باشد، آبادانی در پی آن ایجاد خواهد شد و بسیاری مشکلات موجود در سطح شهر همانند حاشیه نشینی و آسیب‌های اجتماعی فراوان در آن که به خاطر وضع نا به سامان روستاهاست به حداقل خواهد رسید.

اردوهای جهادی علاوه بر محرومیت زدایی میدان تربیت مدیران آینده کشور در فضای ایثار و شهادت می‌باشد؛ امید است حل مسائل ذکرشده مرهمی بر دل مولا و صاحب‌مان حضرت ولی عصر (عج) و گامی کوچک برای ساخت دولت اسلامی‌ای که  مد نظر رهبر معظم انقلاب(دام ظله) است باشد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.